Nowe kierunki na Politechnice Białostockiej. Rekrutacja ruszy w maju
Ekoenergetyka, informatyka i ekonometria oraz broker technologii - to tylko część nowych kierunków, które od nowego roku ruszą na Politechnice Białostockiej. Rekrutacja na studia rozpocznie się już 20 maja.
MC
W maju ruszy rekrutacja na białostockie uczelnie. Postępujący niż demograficzny oraz ściśle związany z nim brak kandydatów na studia powodują, że placówki starają się modernizować swoje oferty w taki sposób, aby maturzyści z regionu wybrali właśnie rodzime szkoły wyższe. Politechnika Białostocka, aby stać się atrakcyjniejszą dla potencjalnych żaków, od nowego roku akademickiego także wprowadza kilka nowych kierunków.
- Na kierunkach technicznych otrzymujemy konkretny zawód, w przeciwieństwie do miękkich kierunków, po których nie otrzymujemy tytułu zawodowego - zachęca do studiowania na Politechnice Justyna Grodzka z Centrum Rekrutacji Studiów Podyplomowych i Szkoleń PB. - Rynek pracy obecnie jest tak skonstruowany, że poszukiwani są inżynierowie, czyli ludzie z konkretnym zawodem i wykształceniem – dodaje.
Ekoenergetyka, broker technologii, a może ekoinżynieria?
Na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska nowościami są kierunki: ekoinżynieria oraz inżynieria rolno-spożywcza i leśna. Absolwenci pierwszego będą mogli pracować m.in. w jednostkach samorządu terytorialnego lub instytucjach zajmujących się gospodarką odpadami i gospodarką wodno-ściekową, natomiast drugiego - zostaną przygotowani do prowadzenia różnych przedsiębiorstw usługowych i doradczych w zakresie rolnictwa, przetwórstwa rolno-spożywczego i leśnego.
- Z naszej oferty znika ochrona środowiska i to zamiast niej pojawi się ekoinżynieria, czyli zmodernizowana ochrona środowiska, z atrakcyjniejszym programem nauczania - tłumaczy Grodzka.
Ekoenergetyka na Wydziale Elektrycznym zastąpi natomiast energetykę. Kierunek jest skierowany do osób, które chciałyby w przyszłości pracować w firmach zajmujących się eksploatacją w obszarze systemów energetycznych oraz zakładach związanych z wytwarzaniem, przetwarzaniem i dystrybucją energii.
Na Wydziale Informatyki od nowego roku akademickiego ruszy rekrutacja na informatykę i ekonometrię. Jej absolwenci nabędą kompetencje niezbędne do wykonywania zawodu programisty, projektanta oprogramowania na potrzeby biznesu, menedżera baz danych czy analityka finansowego.
- Przyjęło się, że na Wydziale Zarządzania nie można zdobyć tytułu inżyniera, ale tak naprawdę dąży on do tego, aby być wydziałem bardziej inżynierskim. Logistyka już od tamtego roku jest kierunkiem inżynierskim, zarządzanie i inżynieria usług też umożliwi zdobycie tego tytułu - mówi Grodzka.
Wydział także wprowadza dwie nowości - na studiach I stopnia jest to zarządzanie i inżynieria usług, zaś drugiego - broker technologii. Maturzyści, którzy zdecydują się na pierwszy kierunek, zdobędą wiedzę z zakresu planowana biznesowego oraz będą potrafili konfigurować i wdrażać rozwiązania informatyczne z różnych dziedzin.
- Nowe kierunek zostaną uruchomione po uzyskaniu zgody Senatu, który będzie obradował 10 kwietnia – dodaje przedstawicielka uczelni.
Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl