To działanie edukacyjne jest realizowane przez Białowieski PN wspólnie z Marką Kujawski. W ramach projektu Z Kujawskim pomagamy pszczołom Park chce przypomnieć o najstarszym sposobie przyjaźni człowieka z pszczołami.
Puszcza Białowieska to jedyne w Europie miejsce, gdzie bartnictwo (pierwsza forma gospodarowania pszczołami) funkcjonowało najdłużej, bo aż do przełomu XIX/XX wieku. Obecnie to także jedyne miejsce w Europie z tak dobrze udokumentowanymi i zachowanymi śladami po dawnej aktywności człowieka w lesie.
Przygotowania barci podjął się Dariusz Owłasiuk, właściciel firmy Białowieska Barć ze Starego Berezowa. Wykona je w trzech, żywych drzewach wprawdzie przy użyciu współczesnych narzędzi, zachowa jednak tradycyjne wymiary. Sosny, które zostały wybrane do dziania znajdują się w oddziale 450 Da Nadleśnictwa Białowieża, przy żółtym szlaku, który prowadzi z Białowieży do Rezerwatu Pokazowego Żubrów Białowieskiego PN. Barcie otrzymają komplet wyposażenia używanego przez dawnych bartników z Puszczy Białowieskiej. W drzewach wykonane zostaną hwozdownie, klucze. Każda z barci zabezpieczona będzie płaszką i dębowym śniotem. Zostanie również opieczętowana znakiem bartnym, czyli ciosnem. Sposobem dawnych mieszkańców Puszczy Białowieskiej zostanie on wycięty w korze drzew, na wysokości ok. 1 metra. Przedstawienie żywych, działających barci to część projektu społeczno-edukacyjnego finansowanego przez Markę Kujawski. Dlatego też w przyszłym roku barcie zasiedlone zostaną rodzinami pszczelimi, nad którymi sprawowana będzie całoroczna opieka.
Na miejscu poza obserwowaniem wykonywania barci będzie można spotkać się ze specjalistą koordynującym to działanie Andrzejem Keczyńskim z pracowni naukowej Białowieskiego PN. Można też głosować na znak bartny dla trzech barci, które będą wykonane. Spośród zaprezentowanych na fotografii głosujemy na jeden wybrany. Trzy, które otrzymają najwięcej głosów zostaną wybrane do realizacji.
Głosować można wyłącznie poprzez Internet na stronie:
http://www.facebook.com/ZKujawskimPomagamyPszczolom
Dodatkowych informacji udziela Ewa Moroz-Keczyńska: culture@bpn.com.pl, tel.: 85 682 97 11.