Zdrowie

Wróć

Nowatorska operacja w UDSK. Przejdzie ją dziewczynka ze skoliozą

2018-10-16 06:44:08
8-letnia dziewczynka, która zmaga się ze skoliozą, zostanie zoperowana zgodnie z innowacyjną metodą, którą w naszym kraju zastosowano dosłownie kilka razy. W zabiegu będą uczestniczyli nie tylko polscy medycy, ale też amerykańska lekarka.
pixabay.com
We wtorek (16.10) lekarze z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku przeprowadzą nowatorską operację korekcji skoliozy dziecięcej u 8-letniej dziewczynki. W przedsięwzięciu wezmą udział również dr Noelle Larson (światowej sławy specjalista ortopedii dziecięcej) z Mayo Clinic w Stanach Zjednoczonych oraz dr Paweł Grabala, który wykonał najwięcej takich zabiegów w Polsce. Będzie to pierwsza tak zaawansowana technologicznie operacja w naszym regionie. Do tej pory zastosowano ją nad Wisłą zaledwie kilka razy.

- Technika operacyjna polega na miniinwazyjnym wszczepieniu w kręgosłup systemu prętów magnetycznych z jednoczasową korekcją skrzywienia. Następnie w interwałach ok. 2-miesięcznych wydłużamy stabilizator o kilka milimetrów, wraz ze wzrostem dziecka, nieinwazyjnie, bez operacji, bez znieczulenia, specjalnie skonstruowanym do tego celu pilotem. Dzięki tej technice dziecko unika wielokrotnych operacji, które były wykonywane przy stosowaniu tradycyjnych technik - mówi prof. Anna Wasilewska, dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Tego rodzaju zabiegom poddawani są najmłodsi pacjenci, którzy mają skrzywienia postępujące, powyżej 60 stopni. Chodzi tu więc przede wszystkim o powstrzymanie deformacji, która zagraża prawidłowemu funkcjonowaniu układu oddechowego i krążenia. Natomiast brak właściwego leczenia może doprowadzić do stanu, który zagraża życiu.

Jednocześnie UDSK liczy, że w placówce będą przeprowadzane kolejne takie innowacyjne operacje. Aktualnie stanowią one najlepszą na świecie opcję leczenia skolioz u najmłodszych. Przy czym niestety całkowity koszt leczenia, w tym koszt samego implantu, jest bardzo wysoki i znaczenie przewyższa obowiązującą standardową refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl