Wystawa Katedra gnieźnieńska. Świat średniowiecznej wyobraźni została przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Fotogramy wykonane przez Jarosława Grygucia ukazują rzeźbiarskie przedstawienia i detale składające się na bogaty wystrój rzeźbiarsko-architektoniczny kościoła metropolitarnego w Gnieźnie. Pozwala ona wniknąć w świat wyobrażeń i przekonań o świecie nadprzyrodzonym i realnym naszych przodków z okresu głębokiego średniowiecza.
Na zdjęciach można obejrzeć m.in. głowy zbawionych pochodzących z różnych stanów społecznych. Symboliczne wizerunki zbawionych często występują w przedstawieniach Sądu Ostatecznego w formie korowodu postaci, prowadzonych do nieba. W katedrze gnieźnieńskiej korowód ten ma formę szeregu ludzkich głów, umieszczonych pod gzymsami impostowymi i w kluczach arkad w nawie południowej. Wśród symbolicznych wizerunków zbawionych dostrzec można przedstawicieli wszystkich stanów społecznych, świeckich i duchownych, kobiety, mężczyzn, młodych i starych. Ta różnorodność postaci sugeruje dostępność zbawienia duszy dla każdego pobożnego chrześcijanina.
Na zdjęciach przedstawiono też m.in. scenę polowania na jelenia, wizerunek rycerza z okrągłą tarczą i herb Orzeł Biały Królestwa Polskiego.
Wernisaż wystawy odbędzie się 10 lipca o godz. 18.00 w Domu Talmudycznym. Ekspozycję można oglądać do 4 września.
Szczegóły:
Wernisaż wystawy Katedra Gnieźnieńska. Świat średniowiecznej wyobraźni