Ekspozycja przygotowana została z okazji setnej rocznicy uchwalenia ustawy o Policji Państwowej. Jej bohaterami są białostoccy stróżowie prawa, strzegący porządku publicznego na terenie miasta i powiatu białostockiego w latach dwudziestolecia międzywojennego.
- W 1939 roku załoga policyjna Miasta Białegostoku liczyła blisko 450 funkcjonariuszy. 113 z nich zostało potem zastrzelonych przez sowieckich funkcjonariuszy NKWD w Kalininie, setki innych pomordowano na wschodzie w trakcie brutalnych przesłuchań w więzieniach śledczych, podczas deportacji i niewolniczej pracy w łagrach. Tylko nielicznym udało się ocalić swoje życie. Po powrocie do kraju byli już zupełnie innymi ludźmi. O nich chcemy też opowiedzieć na tej wystawie. O ich życiu rodzinnym, kulturalnym i sportowym, bo tak jak inni obywatele, byli też synami, ojcami i mężami, a przede wszystkim mieszkańcami naszego miasta - mówi Marek Gajewski, autor wystawy.
Na wystawie zaprezentowane zostaną dokumenty, fotografie i eksponaty związane ze służbą białostockich policjantów. Do najciekawszych należą m.in. letni mundur policyjny z okresu międzywojennego, półszabla policyjna wz. 1921, pistolet maszynowy Thompson, pistolety i rewolwery, stanowiące wyposażenie funkcjonariuszy Policji Państwowej. Istotnym elementem scenografii będzie mapa obiektów (komisariaty, komendy, urzędy, skrzynki na aparaty telefoniczne) na terenie przedwojennego Białegostoku.
Wernisaż rozpocznie się o godz. 14.00 w sali wystaw czasowych. Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.
Zobacz też:
Otwarcie wystawy czasowej Policjanci międzywojennego Białegostoku