Kultura i Rozrywka

Wróć

Nowa wystawa w Muzeum Pamięci Sybiru. Jej część trafi do nowego gmachu

2019-02-20 12:15:18
Nowa wystawa Gdy maki kwitły na zboczach... zostanie otwarta w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru. Część prezentowanej ekspozycji oraz wykorzystane w niej rozwiązania pojawią się w nowym gmachu budowanego Muzeum.
Muzeum Pamięci Sybiru
Nowa wystawa czasowa Muzeum Pamięci Sybiru Gdy maki kwitły na zboczach... poświęcona została szlakowi Armii Andersa. Autorzy wystawy oparli narrację na trzech aspektach: formowaniu armii i jej ewakuacji ze Związku Sowieckiego, udziale w kampanii włoskiej oraz powojennych losach żołnierzy gen. Władysława Andersa. Zilustrowano je materiałami kartograficznymi, pocztówkami, plakatami, zdjęciami, oryginalnymi przedmiotami związanymi z andersowcami, indywidualnymi historiami żołnierzy oraz wyjątkowymi artefaktami, które trafiły do zbiorów Muzeum. Treści prezentowane w gablotach poszerza kiosk multimedialny, w którym zwiedzający odnajdzie szereg ciekawostek na temat Armii Andersa. Z myślą o najmłodszych przygotowany został także kącik aktywności.

Otwarcie z atrakcjami

Na otwarciu wystawy pojawią się rekonstruktorzy 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Manekiny, które po raz pierwszy pokazane zostaną publicznie, przygotowano z myślą o wystawie stałej, która znajdzie się w nowej siedzibie Muzeum.

Publiczność będzie mogła zobaczyć sylwetkę żołnierza Armii Polskiej na Wschodzie w mundurze tropikalnym i żołnierza 2. Korpusu Polskiego w mundurze garnizonowym. Przy opracowywaniu sylwetek manekinów inspirowano się fotografiami żołnierzy ze zbiorów Muzeum. Wzrost, rysy twarzy czy posturę odwzorowano z największą starannością. Oba manekiny będzie można podziwiać tylko przez pierwsze dni. Później zostaną zaprezentowane jeszcze kilka razy w ciągu najbliższego roku, by następnie trafić na wystawę stałą w nowym gmachu Muzeum.

Współpraca międzynarodowa Muzeum Pamięci Sybiru

Muzeum Pamięci Sybiru od samego początku swojej działalności prowadzi dialog i nawiązuje współpracę z instytucjami działającymi poza granicami kraju, zajmującymi się tematyką zesłań Polaków na Sybir.

Nowa wystawa czasowa Muzeum stała się przyczynkiem do nawiązania współpracy z Fundacją Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Przy okazji wernisażu publicznie podpisana zostanie umowa dotycząca współpracy pomiędzy obiema instytucjami. Z ramienia Fundacji umowę podpisze Pietro Rogacień - prezes Fundacji, syn żołnierza 2. Korpusu Polskiego. Współpraca będzie dotyczyła m.in. organizacji obchodów, uroczystości i przedsięwzięć wystawienniczych o charakterze edukacyjno-kulturalnym.

Fundacja Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego we Włoszech to kolejna instytucja, z którą Muzeum Pamięci Sybiru w ostatnim czasie związało się umową o współpracy. W 2018 roku Muzeum nawiązało współpracę z Fundacją Kresy-Syberia, Fundacją Rzymską Margrabiny J.S. Umiastowskiej w Rzymie, Muzeum Antropologii i Etnografii im. Piotra Wielkiego (Kunstkamera) w Sankt Petersburgu, Obwodowym Muzeum Krajoznawczym im. M.B. Szatiłowa w Tomsku i Stowarzyszeniem Rosyjskich Muzeów Pamięci.

Wystawa prezentowana będzie w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Sienkiewicza 26 w Białymstoku. Otwarcie odbędzie się w piątek (22.02) o godz. 17.00.

Zobacz też: Gdy maki kwitły na zboczach - nowa wystawa MPS
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl