Kultura i Rozrywka

Wróć

Nowa wystawa w Galerii Arsenał: Liminal – stan przejściowy

2021-10-19 08:13:31
Liminal – stan przejściowy to wystawa Pracowni 3D i Zdarzeń Wirtualnych II Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uwrażliwienie na wzajemną obecność, praktyki opiekuńcze, kolektywny charakter działań – to według artystów najważniejsze zagadnienia budujące scenariusz tej ekspozycji.
Materiały prasowe
Liminal – stan przejściowy to wystawa wybranych projektów stworzonych przez artystki i artystów z Pracowni 3D i Zdarzeń Wirtualnych II Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Prace powstały pod kierunkiem dra hab. Jakuba Wróblewskiego, we współpracy z Andreiem Isakovem i Przemysławem Danowskim. Prezentacja obejmuje m.in.: Lovestory Jakuba Wróblewskiego, Andreia Isakova i Przemysława Danowskiego, Master of Reality Agaty Chodery, Lunatic Paliny Komarovej, Let’s Pray Agaty Konarskiej, Underminig Mateusza Kowalczyka, NeoWarszawę Dobrosławy Król oraz VR Lab Krystyny Jędrzejewskiej-Szmek. Ekspozycja stanowi próbę zbadania i omówienia zjawiska zdarzenia wirtualnego, dostrzeżenia jego wymiaru kulturowego, kulturotwórczego i funkcji praktyk z nim związanych.

Jedną z najważniejszych kwestii zdaje się wspólnotowy i wspólnototwórczy charakter pracy z wirtualną rzeczywistością / nowymi mediami, jak również jej potencjał tworzenia wspólnoty doświadczenia. Pracownię traktujemy jako pole doświadczeń, delegowania wiedzy, miejsce powoływania tymczasowego kolektywu, który zawiązuje się i rozwiązuje. Chodzi o uchwycenie śladu swoistej metody komunikacyjnej i tego, co jako trwały duch czy specyfika pracy wykształciło się w środowisku. Wystawa w zamyśle jest przypadkiem otwartym, ćwiczeniem, teoretycznym tripem – przebiegającym w procesie uczestniczenia, włączania weń odbiorców - czytamy w opisie wystawy.

Samo słowo liminal, liminalny oznacza sytuację zawieszenia, szczególnie, gdy człowiek na jakiś czas porzuca swoje funkcjonowanie w rolach społecznych. Stan ten obecny jest także podczas rytuałów przejścia, czyli w obrzędach, których charakterystyczną cechą jest zmiana (odebranie i nadanie) jakiejś właściwości poddanego mu człowieka. Często służy do zaznaczenia przełomowych okresów w życiu jednostki, związanych z przechodzeniem z jednej fazy życia do kolejnej, zmianą grupy wiekowej lub społecznej. Rytuał przejścia posiada swoją strukturę: fazę wyłączenia, fazę marginalną (czyli właśnie liminalną, przejściową) oraz fazę włączenia.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek (22.10), o godz. 18:00. Wystawa czynna będzie do 10 listopada.

SZCZEGÓŁY I WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl