Ekspozycja Dawne leśnictwo na Podlasiu pokazuje, jak silny był związek z lasem dawnych mieszkańców wsi. Las żywił, dawał drewno na opał i do budowy domów, dostarczał surowce wykorzystywane w przemyśle.
Temat potraktowany kompleksowo
Autor wystawy Przemysław Sianko, korzystając ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, potraktował temat kompleksowo. Pokazał, jak dawni mieszkańcy wsi korzystali z leśnego bogactwa, jakich używali sposobów i jakie tworzyli narzędzia, by pozyskać wszystko to, co las mógł im zaoferować.
- Pogrupowałem eksponaty tematycznie, tak by wyeksponować każdą z dziedzin dawnego leśnictwa - opowiada autor. - Każda z nich, począwszy od sadzenia i uprawy lasu, na wycince i zrywce drzew kończąc, ma w przestrzeni wystawienniczej własny, odrębny sektor.
W części poświęconej sadzeniu i uprawie lasu znajdziemy maszyny pomocne w tworzeniu nowych drzewostanów, jak pług leśny czy pogłębiacz. Wśród eksponatów związanych z wycinką i zrywką znalazły się między innymi: piły ręczne, siekiery, topory, ale też haki do podnoszenia drzew, sanki zrywkowe czy lada.
Czerpaki do jagód i kłody bartne
Las, od wielu dziesięcioleci, jest miejscem pozyskiwania surowców wykorzystywanych w przemyśle. Na przykład żywicy, potrzebnej do wytworzenia terpentyny i kalafonii. Jak wyglądało żywicowanie drzew, jakich narzędzi używali ci, którzy się nim zajmowali?
Wszystko to można na wystawie zobaczyć. Można dowiedzieć się też, jak z popiołu powstawał potaż - surowiec do wyrobu mydła i szkła, czy smoła drzewna. Tematom tym poświęcone są dwie części wystawy - żywiczarstwo i termiczny przerób drewna.
Trzy kolejne, wyszczególnione na wystawie dziedziny, związane są z jedną z najważniejszych funkcji, jakie pełnił dla człowieka las - zdobywaniem pożywienia. To łowiectwo, zbieractwo i bartnictwo. Mamy więc na wystawie m.in. pułapki na zwierzęta, czerpaki do zbierania jagód czy kłody bartne.
Ekspozycja Dawne leśnictwo na Podlasiu została zaaranżowana w zabytkowej stodole z Czarnej Białostockiej, podarowanej Podlaskiemu Muzeum Kultury Ludowej przez tamtejsze nadleśnictwo. Przeniesienie i remont budynku był możliwy dzięki unijnemu dofinansowaniu w ramach programu Rozbudowa Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w celu zachowania dziedzictwa kulturowego - podniesienia atrakcyjności turystycznej regionu.
Wystawa zostanie otwarta o godz. 12.00.
Zobacz też:
Otwarcie wystawy: Dawne leśnictwo na Podlasiu