W ramach wystawy zostaną zaprezentowane dwie dioramy autorstwa Krzysztofa Chojnackiego, które ukazują tragiczne wydarzenia z historii miasta, czyli spalenie Wielkiej Synagogi oraz powstanie w getcie.
Prace zostały przygotowane w skali 1:35, co pozwoliło na oddanie szczegółów, takich jak charakterystyka mundurów i uzbrojenia używanego w tamtych czasach. Zawierają także liczne drobne szczegóły, takie jak pajęczyny w oknach, potłuczone szyby czy fragmenty zieleni i bruku. Autor rozpoczął pracę nad dioramami w grudniu ubiegłego roku, poświęcając im sześć miesięcy ciężkiej pracy i wielu konsultacji z historykami.
Artysta podkreśla, że przy tworzeniu dioram korzystał nie tylko z plastiku, ale także z materiałów naturalnych, aby oddać jak najwierniej atmosferę tamtych czasów. Część elementów musiał zmodyfikować, aby przedstawiały wiarygodne obrazy z przeszłości Białegostoku. Fragment Wielkiej Synagogi został odtworzony jako wierna kopia, a reszta budynków na dioramie nawiązuje do charakterystycznych dla miasta konstrukcji z tamtego okresu.
Ekspozycję dopełni cykl obrazów Rynek 1922 autorstwa Zbigniewa Budzyńskiego. Przedstawi życie na Białostocczyźnie w latach 20. XX wieku. Budzyński jest doświadczonym artystą, który ma za sobą wiele wystaw i działań artystycznych związanych z Podlasiem i ziemią hajnowską. Jest również autorem wielu murali w różnych miejscowościach.
Wystawę 80. rocznica powstania w getcie białostockim będzie można oglądać od piątku (04.08) w Muzeum Wojska w Białymstoku. Wernisaż rozpocznie się o godz. 12:00.
Więcej informacji: Wystawa 80. rocznica powstania w getcie białostockim