Aktualności

Wróć

Nowa umowa partnerska Białegostoku. Dziwne, że dopiero teraz

2018-03-17 12:07:21
Zdawać by się mogło, że ze względu na bliskość Grodno i Białystok powinny być naturalnymi partnerami, jednak dopiero teraz podpisano umowę o współpracy, chociaż wspólne działania były już podejmowane wcześniej.
Dawid Gromadzki/ UM Białystok
Białegostoku i Grodno dzielni zaledwie 80 km, czyli np. mniej niż Białystok i Suwałki. Tak nieduży dystans sprzyja podejmowaniu wspólnych przedsięwzięć, co potwierdza właśnie podpisana umowa o współpracy między miastami. Regularne kontakty mają przede wszystkim sprzyjać rozwojowi samorządności terytorialnej oraz wymianie doświadczeń w zakresie organizacji i sprawowania funkcji samorządu. Współpraca ma także służyć wszechstronnemu rozwojowi i podejmowaniu wspólnych działań dotyczących infrastruktury, aspektów socjalnych, kultury, edukacji, sportu i turystyki.

– Współpraca zagraniczna jest najskuteczniejszym sposobem promocji miasta poza granicami kraju – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku – Ponadto znajduje bezpośrednie przełożenie na takie sprawy, jak choćby pozyskiwanie inwestycji, rozwój turystyki, czy wymiana kulturalna.

Grodno to kolejne miasto, z którym Białystok ma umowie o partnerstwie. Wcześniej takie porozumienia podpisano m.in. z francuskim Dijon, rosyjskim Irkuckiem, amerykańskim Milwaukee czy ostatnio ze położoną na Malcie Sliemą. Współpracę z zagranicznymi ośrodkami miejskimi Białystok rozpoczął w 1992 roku. Pierwszym miastem, z jakim stolica Podlasia podpisała porozumienie partnerskie, było holenderskie Eindhoven. Stolica województwa jest też m.in. członkiem stowarzyszenia Euroregion Niemen, stowarzyszenia miast europejskich EUROCITIES oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Przyjaznych Lalkarstwu AVIAMA z siedzibą w Charleville-Mézières we Francji.

Porozumieniom pomiędzy samorządem białostockim i jego partnerami często towarzyszą umowy zawierane pomiędzy placówkami i instytucjami z miast partnerskich. Przykładem tego rodzaju praktyki może być list intencyjny dotyczący współpracy pomiędzy Uniwersytetem w Białymstoku i University of Wisconsin, podpisany w 2009 roku. Podobnie będzie w przypadku umowy z Grodnem – oba miasta chcą zaangażować instytucje, organizacje i przedsiębiorstwa, które podpiszą między sobą odrębne umowy i opracują konkretne programy współpracy.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl