Sport

Wróć

Nowa trasa PKO Białystok Półmaratonu. W biegu na 5 km weźmie udział Michał Probierz

2023-05-04 15:04:19
W dniach 13-14 maja na ulicach stolicy Podlasia rozegrany zostanie 10. PKO Białystok Półmaraton. Impreza zapowiada się wspaniale z kilku powodów. Jednym z nich jest wyjątkowa trasa.
Grzegorz Chuczun
Będzie inaczej

Uczestnicy dwóch ostatnich edycji PKO Białystok Półmaratonu rywalizowali na dwóch pętlach o długości około 10,5 km każda. Z uwagi na liczne trwające lub planowane remonty dróg w stolicy Podlasia organizatorzy wytyczyli tym razem całkiem nową trasę. To ma być prezent na jubileuszową edycję imprezy.

- Pobiegniemy w rejony, po których jeszcze nie biegaliśmy, więc zapowiada się ciekawie. Staraliśmy się zachować fragmenty, które bardzo się podobały uczestnikom poprzednich edycji. To się udało. Trasa wiedzie przez tereny zielone, przy charakterystycznych miejscach czy też budowlach. Jest poprowadzona szerokimi ulicami, a to wszystko w centrum miasta. Ta trasa bardzo nam się podoba. Czy mogłaby być lepsza? Pewnie tak, ale to zależy, co kto lubi. Niektórzy wolą bardzo długie proste, innym takie fragmenty trasy się nudzą i wolą jak się coś dzieje, np. gdy biegają po uliczkach w ścisłym centrum. Staraliśmy się znaleźć balans między tymi oczekiwaniami i myślę, że nam się to udało - mówi Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega.

W tym roku dojdzie do skutku 10. odsłona imprezy, więc organizatorzy starają się, aby była ona wyjątkowa i zapowiadają rekordową liczbę punktów muzycznych. Pojawią się rockowe zespoły, skład hip-hopowy, DJ'e, a być może dla biegaczy zagra też orkiestra.

- Wiem, że Podlaski Urząd Marszałkowski szykuje dużą strefę kibicowania, na której będą wyświetlały się zdjęcia kibiców pozdrawiających konkretnych biegaczy. Na pewno nie zabraknie bębniarzy, w tym będzie duża niespodzianka od PKO Banku Polskiego. Duża w przenośni i dosłownie. Zapraszam w okolicę ulicy Kościelnej, żeby sprawdzić, co się będzie działo. Wierzę, że wszystkie nasze działania sprawią, iż biegacze wbiegną na metę z uśmiechem i zabiorą ze sobą do domów mnóstwo pozytywnych wspomnień - podkreśla Grzegorz Kuczyński.

Będzie można spotkać trenera 100-lecia

Powrót do jednej pętli oznacza więcej zwiedzania Białegostoku. Osoby, które zjawią się pierwszy raz w stolicy Podlasia, na pewno zauroczy Pałac Branickich i jego ogrody. To właśnie sprzed pałacu wystartuje PKO Białystok Półmaraton.

- Tuż po starcie, już po 300 m, uwagę biegaczy powinna zwrócić Archikatedra Białostocka górująca nad centrum miasta. Po dystasie ok. 2,5 km po prawej stronie zobaczymy też Wzgórze Św. Magdaleny, na którym stoi urokliwa biała cerkiew. Zaraz za wzgórzem znajduje się duży gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej, a następnie Teatr Lalek. Po minięciu znacznika 5 km proszę bacznie wypatrywać po prawej stronie słynnego muralu Dziewczynka z konewką. Przed końcem 6 km będziemy mijali Kościół Św. Rocha. Sam obiekt wybudowany został jako pomnik odzyskanej niepodległości zaprojektowany w 1926 r. - wylicza prezes Fundacji Białystok Biega.

Warto podkreślić, że po raz pierwszy w historii półmaratonu biegacze zawitają na ulicę Włókienniczą. Nieprzypadkowo, bo właśnie ta ulica wspólnie z Jurowiecką znajdowały się na terenach getta.

- W tym roku mija 80 lat od wybuchu powstania w białostockim getcie. Warto wiedzieć, że był to drugi co do wielkości po powstaniu w getcie warszawskim zryw ludności żydowskiej przeciw hitlerowcom. Chcąc upamiętnić ten fakt, zdecydowaliśmy się poprowadzić tamtędy odcinek trasy - mówi dyrektor biegu.

Na drugiej części dystansu, a dokładnie na 14 km, znajdzie się stadion miejski, na którym swoje domowe mecze rozgrywa Jagiellonia, a potem biegacze skręcą w prawo w ulicę Świerkową i po lewej stronie przez niemal kilometr będą ciągnęły się budynki kampusu Politechniki Białostockiej. Następnie uczestnicy półmaratonu zawitają do Lasu Zwierzynieckiego, którym pobiegną do nowoczesnego kampusu Uniwersytetu w Białymstoku. Stamtąd już tylko krok do stadionu lekkoatletycznego Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Za stadionem na uczestników czekać będzie solidny zbieg, a następnie skręt w prawo, w ulicę Mickiewicza. Gdy biegacze miną bramę Pałacu Branickich, będzie to oznaczało, że do końca zawodów zostało mniej niż 500 metrów. Ostatnia prosta prowadzi przez samo serce miasta, a więc Rynek Kościuszki i Ratusz. Właśnie tutaj będzie znajdowała się efektowna meta 10. PKO Białystok Półmaratonu.

Przypomnijmy, że zmagania półmaratońskie ruszą 14 maja o godz. 10.00, a dzień wcześniej, o godz. 21.00, odbędzie się PKO Nocny Bieg na 5 km. Tu na linii startu stanie m.in. Michał Probierz, czyli były trener Jagiellonii Białystok, a obecnie selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski do lat 21.
Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl