Kultura i Rozrywka

Wróć

Nowa tablica na BOK-u i gorące koncerty. 40 lat Jesieni z Bluesem

2018-11-25 11:23:47
Żywiołowe koncerty, wypełniona po brzegi widownia kina Forum. 34. Jesień z Bluesem dobiegła końca.
Anna Dycha
Blues przyciąga rzesze fanów

W sobotę (24.11) posłuchać można było zespołu Egidio Juke Ingala & The Jacknives, który pochodzi z północnych Włoch. Na scenie prym wiódł śpiewający i grający na harmonijce Edigio Juke Ingala. Ubrany w czerwonym garnitur i takiegoż koloru buty potrafił zrobić też show. Podchodził na brzeg sceny, wreszcie zszedł z harmonijką w publiczność. Po wielce udanym koncercie Edigio podpisywał płyty i pozował do zdjęć w foyer Forum.

Później na scenie zainstalował się francuski artysta Arnaud Fradin & his Roots Combo. W ich muzyce słychać było, jak blues łączy się z country i kulturą miejską. Rozpoczęli od stonowanego repertuaru, ale ich występ miał wiele barw. Udało się nawet namówić publikę do śpiewania.

Prawdziwą gwiazdą finałowego dnia imprezy była Diunna Greenleaf z Houston w Teksasie. Towarzyszyła jej na scenie załoga pod nazwą Blue Mercy, a także harmonijkarz Bob Corritore.

Sala kina Forum - tradycyjnie podczas Jesieni z Bluesem - wypełniona była po brzegi. Bilety na festiwal rozeszły się bardzo szybko. Na finał imprezy, w klubie Fama wystąpiła grupa Hot Tamales - reprezentanci Polski na European Blues Challenge 2017 i Odkrycie Roku w plebiscycie Blues Top 2016 kwartalnika Twój Blues.

Nie tylko koncerty

Festiwalowi towarzyszyły dwie wystawy. Pierwszą - fotografii Wallaca'a Lestera - można oglądać w foyer kina Forum. Wychowany w Stanach Zjednoczonych Lester fotografować zaczął jako 10-latek podczas rodzinnej wycieczki do Nowego Orleanu i ujścia Missisipi. Teraz robi zdjęcia podczas podróży służbowych – pracuje jako prywatny detektyw - a także w czasie tras koncertowych. Taśma filmowa z opuszczonego kina samochodowego, stołówka szkolna, stacja kolejowa z Aberdeen - rodzinnego miasta Kurta Cobaina, tragicznie zmarłego lidera grupy Nirvana - to tylko kilka ujęć uchwyconych na fotografiach przez Lestera. Fotograf posiada cenną umiejętność pokazania w interesujący sposób opuszczonych już miejsc.

Na drugą wystawę złożyły się zdjęcia Tomasza Pienickiego z ubiegłorocznego festiwalu Jesień z Bluesem. Pienicki jest fotografem i filmowcem. Większość dorosłego życia spędził poza Polską - przebywał kilka lat w Holandii, kilka w południowych Chinach, a także podróżował do innych krajów Azji i Europy.

Przed budynkiem kina Forum stanęła też wystawa o historii festiwalu. W tym roku mija bowiem 40 lat od pierwszej edycji Jesieni z Bluesem. Można się z niej dowiedzieć, kto wówczas wystąpił. Byli to m.in. Kasa Chorych i Martyna Jakubowicz. Przez te wszystkie lata blues rozbrzmiewał nie tylko w Forum i Famie, ale też w filharmonii i teatrze.

W ścianę Białostockiego Ośrodka Kultury wmontowano też tablicę poświęconą Ryszardowi Skibie Skibińskiemu - liderowi zespołu Kasa Chorych. Znalazła się ona w miejscu, gdzie poprzednio wisiała tablica upamiętniająca reżysera filmowego Dzigę Wiertowa.

Jesień z Bluesem to najstarszy festiwal bluesowy w Polsce. Kilkudniowa muzyczna impreza odbywa się zawsze w listopadzie, nieodmiennie gromadząc tłumy fanów bluesa nie tylko z Białegostoku, ale i całego kraju. Co roku wśród publiki można rozpoznać znajome twarze, które nie opuszczają żadnej bluesowej imprezy w mieście.

Organizatorem Jesieni z Bluesem był Białostocki Ośrodek Kultury. Portal BiałystokOnline patronował imprezie.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl