Nowa ścieżka dla poborowych
Policja zdecydowała się na uruchomienie nowej ścieżki doboru. Każdy poborowy, który ma co najmniej średnie wykształcenie, może zostać przyjęty do Policji, pod warunkiem odsłużenia (w ramach zasadniczej służby wojskowej) 12 miesięcy w oddziałach prewencji.
Każdy poborowy - z co najmniej średnim wykształceniem - po zadeklarowaniu w WKU gotowości skierowania do oddziału prewencji, powinien zgłosić się do Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, gdzie przejdzie test sprawności fizycznej oraz zostanie sprawdzony w rejestrach karnych. Następnie otrzyma skierowanie na badania lekarskie w wojewódzkim szpitalu MSWiA (zawierające standardowy test psychologiczny). W czasie służby w oddziale prewencji, osoby, które zdecydują się wstąpić do Policji, będą musiały zaliczyć (w 10 - 11 miesiącu służby) test psychologiczny, podobny do stosowanego w doborze powszechnym oraz rozmowę kwalifikacyjną (tzw. wywiad zorganizowany, sprawdzający motywację kandydata). Pomyślne zdanie obu testów wraz z dobrą opinią przełożonych z oddziału prewencji, będzie gwarantowało przyjęcie do Policji.
W ramach służby kandydackiej poborowi (otrzymują przez 12 miesięcy 450 złotych żołdu) zaliczą elementy szkolenia podstawowego. Po przyjęciu do służby czeka ich jedynie miesiąc uzupełniającego kształcenia, następnie rozpoczną pracę, przede wszystkim w służbie patrolowej.
W tym roku przygotowano w całym kraju 3100 miejsc dla osób, które chciałyby wojsko odsłużyć w oddziałach prewencji i w ten sposób ubiegać się o przyjęcie do pracy w Policji. Oddziały w których funkcjonować będzie służba kandydacka zlokalizowano w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu.