Kultura i Rozrywka

Wróć

Nowa publikacja Akademii Teatralnej już dostępna

2020-01-09 11:46:41
Michaiłowi Czechowowi - aktorowi, pedagogowi i reżyserowi - jest poświęcona nowa publikacja Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku.
ATB
Wydawnictwo nosi tytuł Technika aktorska Michaiła Czechowa w historii, teorii i praktyce. Vademecum. Tym razem uwagę twórców przyciągnął jeden z najważniejszych twórców teatralnych pierwszej połowy XX wieku, aktor, pedagog i reżyser - Michaił Czechow. Powstanie monografii poprzedziło międzynarodowe sympozjum Teoria aktorska Michaiła Czechowa - dziedzictwo i inspiracje, które odbyło się w białostockiej Akademii w dniach 26-27 października 2019 roku.

Książka - efekt pracy badaczy, naukowców, teoretyków i praktyków teatru z pięciu krajów Europy: Polski, Litwy, Łotwy, Niemiec i Wielkiej Brytanii - zrodziło się z potrzeby uzupełnienia luki w polskiej literaturze naukowej o nowe i nieznane jeszcze wątki dotyczące biografii i twórczości tego wybitnego Rosjanina. Nie ma bowiem wątpliwości, że Czechow wciąż jest obecny w polskim teatrze, że różni artyści - aktorzy, reżyserzy - świadomie lub zupełnie bezwiednie korzystają z proponowanych przez niego ćwiczeń, w końcu, że otwartość metody na inne gatunki teatralne, doprowadziła do jej rozprzestrzenienia się chociażby na sztukę teatru lalkowego.

W recenzji wydawniczej dr hab. Beata Guczalska, prof. Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, pisze:

- To zadziwiające, że postać Michaiła Czechowa stała się znana w polskim środowisku teatralnym dopiero w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, najpierw za sprawą publikacji w «Dialogu» i «Teatrze» (teksty Mariusza Orskiego, fragmenty książek Czechowa), a na dobrą sprawę po opublikowaniu przekładu O technice aktora w roku 1995. Ale po boomie na Czechowa z lat dziewięćdziesiątych zainteresowanie jakby przygasło.

I dalej: - Jestem pewna, że Technika aktorska Michaiła Czechowa w historii teorii i praktyce. Vademecum zasługuje na status podręcznika akademickiego, którym bez wątpienia stanie się w praktyce, nie tylko na poziomie kategorii wydawniczej. Pozostaje wyrazić uznanie dla wydawcy i redaktorów za niezwykle cenną i świetnie zrealizowaną inicjatywę.

Redaktorem naukowym wydania jest dr Karol Suszczyński. Książka jest dostępna on-line na stronie białostockiej Akademii Teatralnej lub w formie pliku pdf.

Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydawnictwa.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl