Nowa lista leków refundowanych. Ukłon w stronę chorujących na czerniaka i raka piersi
Od piątku (1.07) zaczyna obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Znalazły się na niej m.in. preparaty stosowane w leczeniu czerniaka skóry, terapii stwardnienia rozsianego oraz w ostrej białaczce limfocytowej i raka piersi.
pixabay.com
Na nowej liście refundacyjnej umieszczono m.in. substancje stosowane przy leczeniu stwardnienia rozsianego, czerniaka skóry lub błon śluzowych oraz raka piersi. Łącznie pojawiło się 107 nowych produktów.
Do katalogu chemioterapii dopisano 10 leków, w szczególności zawierających substancję czynną Erwinase. Są one stosowane w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej. Katalog ten zawiera także dwa odpowiedniki leków dotychczas refundowanych, czyli Mitoxantron Accord oraz Fludarabine Accord.
W ramach programów lekowych refundacji podlegało będzie kilka nowych substancji czynnych. Dwie z nich (tecfidera i plegridy) znajdują zastosowanie w przypadkach stwardnienia rozsianego, natomiast keytruda i opdivo pomagają w leczeniu czerniaka skóry lub błon śluzowych. Nowy wykaz zawiera także substancję o nazwie perjeta przeznaczoną dla pacjentek zmagających się z rakiem piersi.
Refundacją objęto również m.in. Incruse (umeclidinii bromidum) stosowany w leczeniu podtrzymującym u pacjentów powyżej 18. roku życia chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.
Ponadto w ramach programów lekowych refundowane będą również substancje stosowane m.in. w leczeniu chłoniaków złośliwych (MabThera) oraz pierwotnych niedoborów odporności u pacjentów dorosłych (HyQvia).
Na liście umieszczono także odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Są to m.in.
Ursocam, Reseligo oraz Benepali.
W przypadku 7 preparatów znajdujących się w wykazie ceny wzrosną o kilka złotych. Ponad 260 leków będzie tańszych - w niektórych przypadkach - z 200 zł do 1 grosza.
Zestawienie nie zawiera 65 produktów znajdujących się w nim w poprzednim obwieszczeniu. Pełną ewidencję leków refundowanych można znaleźć na stronie internetowej ministerstwa zdrowia.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl