Kultura i Rozrywka

Wróć

Nowa książka dla dzieci. BTL wydał Alfabet teatru

2015-11-10 00:00:00
Dzieci mogą poznawać teatr od najmłodszych lat. Właśnie z myślą o młodych widzach Białostocki Teatr Lalek wydał publikację Alfabet teatru, w której tłumaczy pojęcia związane z teatrem.
AD
Niezwykła książka została wydana w ramach projektu Alfabet teatru. To zamknięty program artystyczno-edukacyjny skierowany do młodszych odbiorców, przygotowany w związku z obchodami 250 lat istnienia teatru publicznego w Polsce. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przemycić dzieciom wiedzę

- Ten projekt ma za zadanie przybliżyć najmłodszym pojęcia edukacyjne związane z teatrem. To ukłon naszej placówki w kierunku najmłodszego widza - mówi Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek.

Dzieci dowiedzą się więc, co to jest foyer, garderoba, maska, trema, bilet czy owacje. Definicje podane są w formie zabawnych wierszyków, które napisała Marta Guśniowska. Ilustracje stworzyła Giedre Brazyte z Litwy, autorka scenografii do spektakli BTL-u.

- Podobał mi się pomysł, by przemycić dzieciom wiedzę za pomocą wierszyków - przyznaje Marta Guśniowska. I dodaje: - Najważniejsze w tej pracy były słowa, język, jakim będą napisane wiersze. Chodziło o to, by były one zabawne, ale żeby też czegoś nauczyły.

W wierszach znalazły się ciekawe historyjki. Z kolei Giedre Brazyte wybrała postaci, które pojawiają się w spektaklach białostockiego teatru, np. Lenkę czy Aladyna.

Nie tylko książka

Oprócz publikacji książkowej powstała gra planszowa, w której pojawiają się pojęcia występujące na kartach książki. Wersja tzw. domowa jest dołączona do książki. Większa wersja znajduje się w BTL-u - dzieci odwiedzające placówkę mogą w nią zagrać z aktorami. Jest także elektroniczna wersja książki Alfabet teatru. Można ją bezpłatnie ściągnąć na smartfony czy tablety - z Google Play, App Store i Windows Store. Wersja elektroniczna wzbogacona została o wersje aktorskie, w których aktorzy interpretują wiersze Guśniowskiej.

- W ramach projektu realizowane są także gry i zabawy edukacyjne. Dzieci uczestniczą w podchodach po teatrze, tworzą maskę czy układają wielkoformatowe puzzle - informuje Karolina Kumpiałowska z BTL-u, koordynator projektu.

Niebawem książka znajdzie się na stronie internetowej Białostockiego Teatru Lalek. Być może uda się ją przenieść również na scenę.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl