Nowa instytucja kultury przy ul. Sienkiewicza. Muzeum Pamięci Sybiru przenosi się
Muzeum Pamięci Sybiru w przyszłym roku zacznie działać przy ul. Sienkiewicza. Do swojej docelowej siedziby - na Węglową - przeniesie się za 3 lata. Na nową placówkę pieniądze z budżetu państwa obiecuje podlaski poseł.
ESD
Muzeum przy Sienkiewicza
W 2013 r. zostało powołane Muzeum Pamięci Sybiru (MPS) jako oddział mieszczącego się przy ul. Kilińskiego Muzeum Wojska. Tam też, na około 60 m2 przygotowano ekspozycję poświęconą wywózkom. Dziś już wiadomo, że to za mała przestrzeń. Dlatego powstał pomysł stworzenia tymczasowej siedziby MPS, zanim docelowo zostanie przeniesiona do jednego z magazynów przy ul. Węglowej. Będzie się mieścić na parterze budynku przy ul. Sienkiewicza 26.
- Ma to sprawić, że Muzeum Pamięci Sybiru będzie bardziej zauważalne - tłumaczy przeprowadzkę prezydent Tadeusz Truskolaski. Dodaje przy tym, że Sienkiewicza to szczęśliwe miejsce na zalążek nowych miejskich instytucji.
- Gdy powstało Centroom przy Sienkiewicza, to i wybudowano Białostocki Park Naukowo-Technologiczny - mówi.
Co do tego, że nowa lokalizacja oddziału MPS będzie trampoliną dla planowanej placówki kulturalnej, nie ma wątpliwości Robert Sadowski, szef Muzeum Wojska.
- Chcemy wydzielić Muzeum Pamięci Sybiru. W przestrzeni Muzeum Wojska Muzeum Pamięci Sybiru roztapia się - uważa.
Według koncepcji Sadowskiego, miejsce przy Sienkiewicza ma być przestrzenią dostępną i otwartą na różne formy aktywności - nie tylko na poważne wystawy historyczne, ale też ekspozycje fotograficzne, spotkania z podróżnikami zwiedzającymi Syberię i badaczami tych terenów czy pokazy artystów, którzy w swoich pracach nawiązują do tej tematyki. Na 100 m2 powstanie wystawa stała poświęcona deportacjom obywateli polskich do ZSRR w latach 1939-1956 przeniesiona z Kilińskiego i uzupełniona.
- Mamy już ponad tysiąc bardzo ciekawych obiektów. Chcemy je wymieniać, pokazywać, by ludzie, którzy je przekazują, wiedzieli, że nie leżą na półkach - mówi Robert Sadowski.
Dodatkowo przy Sienkiewicza 26 będzie można zarejestrować wspomnienia świadków historii - zostanie do tego przygotowane specjalne pomieszczenie.
Muzeum Wojska już podpisało z Zarządem Mienia Komunalnego umowę, na podstawie której zajmie nowy lokal. Po pracach adaptacyjnych, nowa placówka zostanie otwarta w pierwszym kwartale 2016 r.
Na Węglowej za 3 lata
Tymczasem trwają prace projektowe nad docelowym budynkiem Muzeum Pamięci Sybiru przy Węglowej.
- Szacujemy, że koszt tego budynku to 42 mln zł - informuje prezydent Białegostoku.
Na początku planowano, że budowę MPS w większości sfinansuje UE. Tak się jednak nie stanie, bo w nowym budżecie unijnym zmieniły się zasady wspierania tego typu projektów. Teraz będzie można uzyskać tylko połowę kosztów inwestycji, ale tę dotację miasto chce przeznaczyć na wyposażenie muzeum. Sam budynek wykona z własnych środków i środków krajowych.
- Prowadziłem rozmowy z ministrem kultury. W ciągu 3 lat możemy liczyć na 5-7 mln rocznie - mówi podlaski poseł PO Rober Tyszkiewicz. - Jak twierdzi, strona rządowa jest przychylna tej inwestycji. Jeśli miasto do 30 listopada złoży odpowiedni wniosek, otrzyma dofinansowanie z budżetu państwa.
Kompletna dokumentacja MPS będzie gotowa w lipcu-sierpniu przyszłego roku. W 2017 miasto będzie aplikować o fundusze unijne. Prace przy budynku i przygotowania do wyposażania wnętrz mogą być prowadzone jednocześnie. Jest szansa, że muzeum zostanie otwarte jeszcze w 2018 r.
- Sybiracy to jest pokolenie odchodzące, dlatego musimy przyspieszyć - mówi Tyszkiewicz.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl