Nowa atrakcja turystyczna w Podlaskiem. Wokół Wigier powstał trail geocachingowy
Na trasie szlaku turystycznego wokół jeziora Wigry powstał trail geocachingowy - inicjatywa Suwalskiej Izby Rolniczo-Turystycznej przygotowana z myślą o specyficznej grupie turystów, tzw. keszerów.
Wikipedia
Geocaching to gra terenowa, polegająca na poszukiwaniu ukrytych skrytek za pomocą odbiornika GPS. Ideą zabawy jest odnalezienie ukrytego kesza i odnotowanie tego faktu na specjalnym serwisie internetowym. Ukrywane przeważnie w interesujących miejscach skrzynki zawierają dziennik odwiedzin, do którego wpisują się kolejni znalazcy, a także drobne upominki na wymianę, tzw. przedmioty wędrowne. Lokalizacja miejsca ukrycia skrzynki przekazywana jest uczestnikom gry poprzez wprowadzenie jej współrzędnych geograficznych na www.geocaching.com.
Ta nowoczesna forma zabawy terenowej zachęca do odwiedzenia miejsc, w których ukryte są skrzynki i, co za tym idzie, poznania regionu pod kątem przyrodniczym, historycznym i krajobrazowym. Samo miejsce oznaczone jest ukrytym skarbem, który nie wpływa na naturalne otoczenie obiektu, dlatego geocaching można uznać za odmianę ekoturystyki.
50-kilometrowy szlak Wokół Wigier im. Antoniego Patli, oznaczony zielonym kolorem, jest głównym i najchętniej odwiedzanym szlakiem pieszym i rowerowym. Na jego trasie leżą pokamedulski zespół klasztorny w Wigrach, Muzeum Wigier i wieże widokowe w Starym Folwarku, Kruszniku, Bryzglu czy Gawrych Rudzie. Dzięki geocachingowi Wigierski Park Narodowy może jeszcze zyskać na popularności, zważywszy na duże zainteresowanie tą formą turystyki za granicą. Liczbę keszerów na świecie szacuje się na 5 mln (i setki tysięcy w Europie). Czym więcej keszy, tym dłuższy czas pobytu ich poszukiwaczy na Suwalszczyźnie, za czym idą wymierne wydatki na usługi noclegowe, lokalne rękodzieło, kuchnię i typowe dla regionu wyroby spożywcze.
W ramach projektu założono ponad trzydzieści skrytek na trasie traila, opublikowanych na www.geocaching.com i www.geocaching.pl oraz na Facebooku – https://www.facebook.com/KrainaJacwingow. Kesze przetłumaczono na języki obce. Poszukiwanie skarbów na trailu wokół jeziora Wigry rozpoczęło się w drugiej połowie czerwca tego roku.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl