Norwegia. Najlepszy kraj na świecie? Pokaz filmu i dyskusja
Największe PKB per capita, najwyższa na świecie jakość życia i ponad 75 procent szczęśliwych obywateli. Do tego dobre szkoły, piękne fiordy i czyste powietrze. Co to za kraj? Oczywiście Norwegia.
materiały organizatora
Pewnie wielu z nas zna mniej więcej norweską kulturę - potrafi wymienić nazwiska takie jak Ibsen czy Munch, przeczytało przynajmniej jeden norweski kryminał, a najtwardsi słuchają norweskiego black metalu. Pomimo tego kraj ten wciąż pozostaje dla nas egzotyczny.
Przybliżyć go spróbuje spotkanie organizowane przez Klub Krytyki Politycznej w Białymstoku w ramach cyklu DOC Fest 2011. W jego trakcie zaprezentowany zostanie film Norwegia: dramat i nadzieja, który jest zapisem stanu emocji Norwegów po największej tragedii, jaka spotkała ich od czasu wojny. Szaleniec z zimną krwią zabił na młodzieżowym obozie na wyspie Utoya kilkadziesiąt osób. Teraz Norwegowie robią wszystko, by nie pogrążać się w bólu i rozpaczy. W filmie wypowiadają się ci, którzy przeżyli. Oni cudem uszli z życiem, ale ich przyjaciele nie mieli tyle szczęścia. Ci bardzo młodzi ludzie wydorośleli w jeden dzień. W jaki sposób trauma z młodości wpłynie na resztę ich życia?
Po projekcji zaplanowano dyskusję z udziałem gości. Będą nimi: Magdalena Błędowska, należąca do zespołu redakcyjnego pisma i wydawnictwa Krytyki Politycznej, współredaguje witrynę internetową oraz Hanna Gill-Piątek, działaczka społeczna i polityczna, razem z mężem Tomaszem Piątkiem założyła Obywatelskie Forum Dostępu do Książki, pracuje zawodowo jako graficzka, art directorka i brand managerka, współpracuje z Krytyką Polityczną.
Spotkanie odbędzie się w czwartek, 24 listopada w Centrum im. L. Zamenhofa. Pokaz filmu o godz. 18, dyskusja rozpocznie się o 19. Wstęp wolny.
80 osób, które jako pierwsze przyjdą na spotkanie otrzyma książkę Norwegia. Przewodnik Nieturystyczny.
andy