Nora Ney znów w Białymstoku. Jest sąsiadką Skłodowskiej-Curie
W Białymstoku już oficjalnie istnieje ul. Nory Ney. Przedwojenna aktorka została patronką uliczki, przy której ulokowany był niegdyś Rybny Rynek.
Radosław Puśko
Z inicjatywą nadania imienia Nory Ney jednej z ulic wyszła grupa Dziew/czyny. Jej przedstawicielki chciały, żeby aktorka została patronem uliczki na Bojarach, ale mimo zebrania 1500 podpisów pod projektem, radni odrzucili ten pomysł. W zamian prezydent Tadeusz Truskolaski zaproponował, żeby nazwać tak drogę odchodzącą od ul. Skłodowskiej-Curie. Tym razem uchwała przeszła.
Od tego tygodnia ul. Nory Ney istnieje już oficjalnie. Pojawiły się nawet tabliczki z nazwiskiem aktorki wskazujące miejsce, któremu patronuje.
- Bardzo się cieszymy, że mimo trudności, które spotkały nas w trakcie tego projektu, udało się doprowadzić sprawę do końca i teraz możemy cieszyć się ulicą Nory Ney w Białymstoku. Odzyskałyśmy dla historii miasta ważną postać w jego historii – mówi Sylwia Wieczeryńska z grupy Dziew/czyny.
Nora Ney, a właściwie Sonia Nejman, to polska aktorka żydowskiego pochodzenia, która urodziła się w 1906 r. we wsi Sielachowskie koło Białegostoku. Największą karierę robiła w okresie 20-lecia międzywojennego. Podczas II wojny światowej wraz z rodziną została zesłana w głąb Związku Radzieckiego. W 1946 r. wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie zmarła w wieku 96 lat.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl