Ratusz: portrety Branickich i ocalone skarby
W Ratuszu można będzie obejrzeć portrety Izabeli i Jana Klemensa Branickich, zakupione w grudniu 2017 r. oraz wystawy Biedermeier i Ocalone skarby, a także Z granicy do muzeum, czyli prezentację dóbr kultury zatrzymanych na podlaskich przejściach granicznych. Zwiedzający do Ratusza wchodzić będą co 20 minut w 20-osobowych grupach, którymi opiekować się będą przewodnicy.
Program:
Noc Muzeów w Ratuszu
Spacer historyczny: Utracone - odzyskane?
Utracone - odzyskane? Obrazy dawnego Białegostoku w pamięci jego mieszkańców - to hasło tegorocznego spaceru historycznego, który tradycyjnie poprowadzi Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego. Zbiórka przed Ratuszem o godz. 22.00.
Muzeum Historyczne: hotel Ritz i Czarna dama
Wystawy W białostockiej kamienicy oraz Dzieje papieru i papiernictwa, a także makietę hotelu Ritz można będzie obejrzeć przy ul. Warszawskiej. Zostanie także pokazany projekt Chanajki w VR. Specjalną atrakcją będą dwa plenerowe pokazy filmu Czarna dama (obowiązują bezpłatne wejściówki).
Szczegóły:
Noc Muzeów w Muzeum Historycznym
Muzeum Rzeźby: nowa wystawa, instalacja i performance
Nowa wystawa rzeźby Michała Jackowskiego będzie główną atrakcją w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Odsłonięta zostanie też instalacja-rzeźba Sticky pink - performance nią inspirowany można będzie obejrzeć na Rynku Kościuszki. Dla dzieci przygotowano warsztaty.
Program:
Noc Muzeów w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego
Muzeum Wojska: pokaz sprzętu, warsztaty, kiermasz
W programie znalazły się m.in. warsztaty dla dzieci nawiązujące do 100. rocznicy odzyskania niepodległości, prezentacja ciężkiego sprzętu wojskowego, zwiedzanie ekspozycji stałych i wystawy czasowej, wycieczki autokarowe, kiermasz wydawnictw i gadżetów muzealnych.
Program:
Noc Muzeów w Muzeum Wojska w Białymstoku
Muzeum Pamięci Sybiru: plenerowa wystawa i happening
Tegoroczna odsłona Nocy Muzeów będzie poświęcona odkrywcom Syberii. Na Rynku Kościuszki zostanie otwarta plenerowa wystawa dotycząca Bronisława Piłsudskiego i innych polskich badaczy XIX wieku, zesłanych na Syberię. W planach jest też happening artystyczny towarzyszący wystawie. Polegać będzie na wysypywaniu piaskiem barwionych portretów braci Piłsudskich. Oczywiście można też zwiedzić wystawę w siedzibie przy ul. Sienkiewicza.
Program:
Noc Muzeów w Muzeum Pamięci Sybiru
Uniwersytet Medyczny i Muzeum Farmacji: pałacowe piwnice i doświadczenia
Koniecznie zajrzyjcie też do Pałacu Branickich. Można tam będzie zwiedzić piwnicę z pałacowym systemem ogrzewania podpodłogowego, a także obejrzeć wystawy w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji i wziąć udział m.in. w pokazach doświadczeń chemicznych i przygotowywania leków. Nie zabraknie atrakcji na dziedzińcu.
Program:
Noc Muzeów na UMB 2018
BOK/CLZ: wystawy i gra miejska
Zwiedzanie wystaw i gra miejska - oto atrakcje, które przygotował Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa. W tym roku po raz pierwszy w historii BOK/CLZ część oprowadzań będzie tłumaczona na język migowy.
Program:
Noc Muzeów w CLZ
Galeria Arsenał: Zwierzę mocy dla dużych i małych
Uczestnicy warsztatów Zwierzę mocy zastanowią się nad cechami, które mają, lub mieć by chcieli. Dzięki temu stworzą zwierzęcy totem, czyli niewielkie wyobrażenie naszych wielkich, wewnątrzzwierzęcych możliwości. Zwiedzić można też wystawy.
Program:
Noc Muzeów w Galerii Arsenał
Galeria im. Sleńdzińskich: atrakcje w 3 siedzibach
Podczas Wielkiej gry można będzie poznać trzy pokolenia Sleńdzińskich. Warto obejrzeć też nową wystawę Punkt - Linia - Plama artystów z Grodna i zbudować najjaśniejszy model miasta. Nie zabranie też wydarzeń związanych z fotografią – Galeria przygotuje atelier fotografa, macie też szansę zostać sportretowanym przez Adama Tuchlińskiego.
Program:
Noc Muzeów w Galerii im. Sleńdzińskich (ul. Waryńskiego 24a),
Noc Muzeów w Galerii im. Sleńdzińskich (ul. Legionowa 2),
Noc Muzeów w Galerii im. Sleńdzińskich (ul. Wiktorii 5)
Książnica Podlaska: panorama miasta z tarasu
W programie jest zwiedzanie Galerii Parter i Działu Zbiorów Specjalnych (prezentowane będą dokumenty życia społecznego z okresu międzywojennego). Atrakcją będzie wejście na taras, z którego można podziwiać panoramę miasta.
Program:
Noc Muzeów w Książnicy Podlaskiej
Opera: nocna panorama miasta z dachu
Podziwianie nocnej panoramy miasta z operowego dachu i obserwacja gwiazd z ogrodów – to największe atrakcje Nocy Muzeów w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Zajrzeć można też będzie za kulisy dużej sceny, obejrzeć wystawy i posłuchać muzyki w wykonaniu studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
Program:
Noc Muzeów w Operze i Filharmonii Podlaskiej
WOAK: kolaże i lampiony ze słoików
Warsztaty plastyczne dla całych rodzin i wystawa malarstwa - w Noc Muzeów włącza się też Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Wystawa prezentuje prace Mariana Zakrzewskiego - pejzaże oraz sceny rodzajowe w historycznym ujęciu. Podczas warsztatów będzie można wykonać kolaże, a także lampiony ze... słoików i puszek.
Program:
Noc Muzeów w WOAK-u
Noc Muzeów w regionie
W Muzeum Ikon w Supraślu po raz pierwszy zostaną zaprezentowane ikony odnalezione z XVII-wiecznej przegrody ołtarzowej cerkwi Zwiastowania NMP w Supraślu, a także fotografie cerkwi i klasztoru Zwiastowania Bogarodzicy w Supraślu wykonane w latach 1907–1910. Można będzie obejrzeć wystawy, nie zabraknie rodzinnych warsztatów.
Program:
Noc Muzeów w Muzeum Ikon w Supraślu
Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy zaprasza na wystawę biżuterii Klejnoty i uczucia, a także wykład i zajęcia z nią związane. W programie są też: prezentacja obrazu Rinaldo i Armida pochodzącego z dawnego pałacu Branickich w Choroszczy i przypomnienie mało znanych przedstawicieli rodu Moes, właścicieli fabryki w Choroszczy.
Program:
Noc Muzeów w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy
Tylko w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej zobaczyć można będzie prawdziwą leśną bimbrownię i posłuchać o tradycyjnych metodach produkcji alkoholu. W rolę bimbrownika wcieli się aktor teatralny i filmowy - Ryszard Doliński.
Program:
Historia z procentami - Noc Muzeów w skansenie
Więcej:
Noc Muzeów