Niższe składki ZUS. Nie każdy z nich skorzysta
Od przyszłego roku przedsiębiorcy będą mieli możliwość opłacania niższych składek ZUS. Nie każdy może jednak z tego skorzystać.
pixabay.com
Niższe składki już od przyszłego roku
Od początku 2019 r. będzie można płacić mniejsze składki ZUS. Będą one uzależnione od przychodów. Z tej możliwości będą mogli skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy mają jednoosobową firmę (działalność musi być pozarolnicza) i spełniają odgórnie narzucone warunki. Trzeba mieć jednak na uwadze, że z takiej szansy nie będą mogli skorzystać np. wspólnicy spółek osobowych.
Zgodnie z ustawą z 20 lipca tego roku przedsiębiorcy mający niewielkie przychody będą mogli płacić niższe składki. Nie będą musieli opłacać składek ogólnych, a więc od 60% kwoty przeciętnego wynagrodzenia. Niższe składni będą wyliczane na podstawie przychodu osiągniętego w roku poprzednim.
- Z szansy na niższe składki nie każdy będzie mógł jednak skorzystać. Możliwości tej nie mają osoby, które w poprzednim roku prowadziły działalność w zakresie wolnego zawodu, były wspólnikami spółek osobowych bądź prowadziły publiczną lub niepubliczną szkołę (zgodnie z przepisami prawa oświatowego). Mniejszych składek nie będą też mieli ci, którzy opłacali zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej bądź byli zwolnieni z podatku VAT, bowiem ich sprzedaż nie przekroczyła 200 tys. zł.
Niższe składki ZUS niosą ze sobą pewne konsekwencje
W przypadku rozpoczęcia prowadzenia własnej działalności – mamy możliwość przez 6 miesięcy zrezygnować z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne ZUS, zaś przez następne 2 lata możemy opłacać je w niższej wysokości. Niestety, wiąże się to z pewnymi konsekwencjami np. mniejszym świadczeniem emerytalnym w przyszłości.
- Każdy, kto pierwszy raz w życiu rejestruje działalność gospodarczą, przez 6 miesięcy kalendarzowych może nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne. Z tej ulgi mogą też korzystać wszyscy, którzy w przeszłości mieli już własny biznes, ale od czasu zakończenia działalności, albo zawieszenia minęło co najmniej pięć lat. Warunkiem jest również niewykonywanie dla byłego pracodawcy tego, co robiliśmy dla niego jako pracownik w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Jeśli działalność nie będzie jednoosobowa, to podczas obowiązywania przywileju ubezpieczeniami społecznymi będą objęte osoby z nami współpracujące oraz zatrudnieni przez nas pracownicy czy zleceniobiorcy. Zwolnienie z ubezpieczeń społecznych dotyczy tylko i włącznie płatnika.
- Kolejne udogodnienie po upływie 6 miesięcy niepłacenia składek na ubezpieczenie społeczne to mały ZUS. Przez 24 miesiące kalendarzowe możemy opłacać składki od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia - obecnie to 520,10 zł dla opłacających dobrowolnie składkę na ubezpieczenie chorobowe – dodaje Krupicka.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl