Sala prób powstała dzięki kilkumiesięcznym warsztatom z udziałem osób niesłyszących i niedosłyszących prowadzonym pod okiem instruktorów - Izabeli Marii Wilczewskiej oraz Krzysztofa Zemło. Projekt realizowało Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym MIG-iem.
Jest to spektakl familijny, w którym aktorami są osoby niesłyszące i ich słyszący przyjaciele. Inspirowany jest Pantomimą Olsztyńską – teatrem Głuchych, który zakończył swoją działalność w 2009 r.
Przedstawienie opiera się metodzie poza słowami, czyli jest opowiedziany językiem gestu, który nie zna barier językowych i nie wymaga tłumaczenia, dzięki czemu będzie bardzo dobrze zrozumiały dla osób nie znających języka migowego. Przedsięwzięcie to jest wyjątkową okazją, by lepiej poznać twórczość artystyczną niesłyszących aktorów, wniknąć w tak niezbadany teren, jakim jest Kultura Głuchych.
Nad oprawą muzyczną całego spektaklu będą czuwali muzycy – Marcin Mickiewicz i Łukasz Prokopowicz, którzy podczas występu będą grali na żywo.
Warto wybrać się na to wydarzenie i doświadczyć tego, jak kultura tworzy swoisty pomost pomiędzy światem słyszących i niesłyszących, pozwalający wzajemnie się zrozumieć, poznać swoje możliwości, ograniczenia i potrzeby.
Wsparcia finansowego przedsięwzięciu udzieliło Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.
Spektakl będzie można zobaczyć we wtorek (30.11), o godz. 18:00 w Białostockim Teatrze Lalek. Wstęp wolny!
Portal BiałystokOnline.pl patronuje wydarzeniu.
SZCZEGÓŁY