Niezwykła publikacja białostockich studentów. Pomoże maturzystom?
Do matury jeszcze sporo czasu, jednak ci, którzy w maju przystąpią do egzaminu dojrzałości, już teraz zaczynają się do niego przygotowywać. Może im w tym pomóc publikacja białostockich studentów.
pixabay.com
Studenci Uniwersytetu w Białymstoku przygotowali opracowania tematów na egzamin ustny z języka polskiego. To ukłon w stronę maturzystów, którzy szukają ciekawych publikacji, które mogą przełożyć się na lepszy wynik z egzaminu dojrzałości. Publikacja już trafiła do szkół średnich w województwie podlaskim. W Repozytorium UwB jest też dostępna wersja cyfrowa.
Tegoroczna publikacja jest kontynuacją projektu, który zapoczątkowano wiosną 2023 r. Wówczas ukazał się pierwszy tomik, z różnymi omówieniami maturalnymi
- Tamten tomik miał charakter pilotażowy, dlatego znalazły się w nim rozmaite tematy z różnych epok literackich. Zachęcone pozytywnym odbiorem uczniów i nauczycieli postanowiłyśmy usystematyzować kolejne wydawnictwa chronologicznie, zgodnie ze szkolnym podziałem na okresy literackie – wyjaśnia dr Ewa Gorlewska, która czuwała nad stworzeniem studenckich opracowań.
Czego dotyczy najnowsza publikacja?
Publikacja, która została teraz wydana, jest poświęcona literaturze dawnych epok (od antyku po oświecenie). Opracowano m.in. przykład labiryntu jako metafory, omówiono idealnego rycerza i władcę w utworze literackim, czy relacje rodzinne w krzywym zwierciadle. Wszystkie tematy zostały wybrane przez studentów UwB na podstawie listy przygotowanej przez Centralną Komisję Egzaminacyjną na maturę 2024.
- Struktura kompozycyjna omówień w naszym tomiku nawiązuje do przykładów zamieszczonych w Informatorze o egzaminie maturalnym z języka polskiego. Przyjęta kompozycja − wprowadzenie, rozwinięcie zagadnienia (teza i argumentacja), odniesienie do wybranego kontekstu, podsumowanie − pozwala maturzyście uporządkować problemy i zagadnienia związane z poszczególnymi utworami oraz okresami w historii literatury – deklaruje dr Elżbieta Jurkowska, która także koordynowała pracę studentów.
Twórcy publikacji zapewniają, że przygotowane opracowania mogą być dużym wsparciem dla uczniów liceów i techników, którzy za kilka miesięcy przystąpią do matury w nowej formule.
- Warto dodać, że także wcześniejsze opublikowane przez nas opracowania, przygotowane na maturę 2023, są nadal aktualne, ponieważ CKE wprowadza tylko niewielkie modyfikacje tych tematów – zapewnia dr Ewa Gorlewska.
Na druk czeka już kolejna publikacja studentów UwB, która będzie poświęcona literaturze XIX stulecia. W planach jest też napisanie tomiku o literaturze współczesnej i tzw. drugiego niejawnego zadania” w części ustnej egzaminu maturalnego – literatura, sztuka, język.
Redakcja
24@bialystokonline.pl