Ze zdjęć Piotra Cieśli wyłania się świat, który się skończył: pierwszy prywatny sklep w Mielniku, żniwa z furą pełną siana czy workami zboża, piesza wędrówka wśród pól do kościoła, ciężka, ręczna praca ludzi związanych konkretnie z tą ziemią i tą przyrodą. Położenie nad malowniczym Bugiem sprawiało wrażenie tworzenia odrębnego mikroklimatu, gdzie funkcjonowały równolegle dwa światy: człowieka i przyrody. To właśnie dlatego wystawie towarzyszą fotografie krajobrazów ziemi mielnickiej i są to jedyne kolorowe zdjęcia w ramach tej ekspozycji. Rytm roku wyznaczały święta religijne i warunki atmosferyczne. Oglądamy liczne prace gospodarskie (m.in. w polu, zaganianie zwierząt, świniobicie) i uroczystości religijne związane np. z Bożym Ciałem czy podróżami na Grabarkę.
Wystawa jest inna niż większość wystaw ukazujących dany region. Zauważalny jest bliski związek autora zarówno z miejscem, jak i bohaterami zdjęć. Fotografuje ich wyrozumiale, życzliwie, przez kolejne lata stając się powoli bardziej swoim niż obcym.
Autorem zdjęć jest Piotr Cieśla - fotoreporter, fotografik, członek ZPAF, wielbiciel fotografii Ansela Adamsa. To warszawiak z urodzenia, mielniczanin z wyboru.
Wernisaż wystawy 16 marca o godz. 18.00 w Małej Galerii BOK (foyer kina Forum). Wstęp na ekspozycję jest wolny. Patronujemy wydarzeniu.
Szczegóły:
Wystawa fotografii Piotra Cieśli