Kryminalne

Wróć

Niezwykła akcja CBŚP i SG. Gang rozbity [WIDEO]

2019-03-05 11:00:52
Dzięki współpracy Centralnego Biura Śledczego Policji, Straży Granicznej i Prokuratury Krajowej udało się rozbić gang ułatwiający cudzoziemcom nielegalny pobyt w Polsce.
CBŚP
Nielegalna grupa została rozbita

CBŚP, SG i PK rozbiły grupę przestępczą. Udało im się zatrzymać łącznie 16 osób – 13 Polaków i 3 Ukraińców. Wszyscy zatrzymani w Podlaskim Wydziale Zamiejscowym Prokuratury Krajowej usłyszeli zarzuty m.in. dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, ułatwiania pobytu cudzoziemcom na terytorium RP czy fałszowania dokumentów.

Grupę przestępcza udało się rozbić dzięki usilnej pracy ponad 100 funkcjonariuszy Straży Granicznej i CBŚP. Udało im się przeszukać kilkadziesiąt miejsc, w których przebywali lub mogli przebywać członkowie grupy przestępczej. Czynności były prowadzone na terenie kilku województw.

Akcja mundurowych i zatrzymanie podejrzanych jest wynikiem śledztwa prowadzonego od początku 2018 r. przez policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami z Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy. Sprawa nadzorowana jest przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku.

Udało się ustalić, iż członkowie gangu działali na terenie całej Polski. Zajmowali się przede wszystkim legalizacją pobytu w kraju dla obywateli m.in. Pakistanu, Syrii, Algierii, Iraku, Egiptu, Libii, Iranu, Indii. Szacuje się, że około 500 cudzoziemców może przebywać na terenie naszego kraju wbrew obowiązującym przepisom.



Zatrzymani organizowali cudzoziemcom pobyt w Polce

Jak działali zatrzymani? Ich praca polegała przede wszystkim na organizowaniu cudzoziemcom dokumentów, które pozwalały im ubiegać się o udzielenie przez właściwego wojewodę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Oskarżeni reprezentowali też swoich podopiecznych w prowadzonych postępowaniach administracyjnych.

Po przeszukaniu miejsc zamieszkania i przebywania członków gangu funkcjonariusze zabezpieczyli wiele dokumentów, komputery, elektroniczne nośniki pamięci oraz blisko 250 tys. zł w różnej walucie. Śledczy ustalili, że przestępczy proceder mógł przynieść zyski w wysokości do 920 tys. euro.

Podejrzani usłyszeli już w Podlaskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku zarzuty. Dotyczą one m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz ułatwiania pobytu cudzoziemcom na terytorium Polski w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Dzięki zebranym dowodom i na wniosek prokuratora wobec 5 osób Sąd Rejonowy w Białymstoku zastosował środek zapobiegawczy polegający na tymczasowym aresztowaniu na okres 3 miesięcy. Za przestępstwa członkom gangu grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy, niewykluczone są kolejne zatrzymania.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl