Na terenie budowy ul. Ciołkowskiego, przy skrzyżowaniu z ul. Sulika, w czwartek (6.07) po południu znaleziono niewybuch z II wojny światowej. Jest to bomba o wadze 500 kg, z czego 220 kg to materiał wybuchowy.
Drogowcy, którzy trafili na znalezisko, wezwali policję, a ta po potwierdzeniu obaw wezwała na miejsce Patrol Rozminowania Saperskiego jednostki wojskowej. Policja na ten moment zabezpiecza teren, ale nie ma ryzyka wybuchu.
Ewakuacja w niedzielę
Ryzyko pojawi się dopiero przy podnoszeniu i wywożeniu bomby, które jest zaplanowane na niedzielę (9.07) w godz. 12.00-16.00. Do tego czasu planowana jest ewakuacja mieszkańców z promienia 1400 metrów. W Białymstoku będzie to ponad 7000 osób z prawie 60 ulic. Łącznie 1946 nieruchomości i 11 zakładów pracy lub instytucji publicznych, w tym Dom Pomocy Społecznej w Zaściankach. Bufor obejmuje również gminę Supraśl, z której planowana jest ewakuacja 2762 ludzi z 45 ulic w Zaściankach i Grabówce.
Od piątku (7.07) trwa akcja informacyjna służb, które przyjdą pod każdy z adresów podlegających ewakuacji.
Ewakuacja będzie w niedzielę (9.07) do godz. 12.00.
Mapa ewakuacji w większym formacie
Miasto przygotowało 7 punktów w szkołach, które przyjmą ewakuowanych mieszkańców. Będą to: SP nr 28 (ul. Warmińska 55), SP nr 51 (ul. J.K. Kluka 11A), SP nr 19 (ul. Mieszka I 18), VIII LO (ul. Piastowska 5), PG nr 13 (ul. Piastowska 3D), Zespół Szkół nr 3 (ul. Jesienna 8) oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących (ul. Żurawia 12).
Władze proszą o zabranie ze sobą dokumentów tożsamości i dokładne zamknięcie posiadłości.
Zapewniony zostanie transport dla osób, które nie będą mogły samodzielnie wydostać się ze strefy. Podstawione zostaną autobusy komunikacji miejskiej. Przygotowane będą także mikrobusy do przewiezienia osób niepełnosprawnych, ale trzeba to wcześniej zgłosić do urzędu miasta. Osoby obłożnie chore będą przewożone do szpitala.
Cały czas są aktywne telefony, pod którymi można uzyskać informację na temat ewakuacji: całodobowo będzie działać infolinia Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego – 85 743 61 48/49, a także dostępna w sobotę w godz. 8.00-20.00 i w niedzielę w godz. 8.00-16.00 infolinia urzędu miejskiego w Białymstoku – 85 879 79 79.
Wykaz ulic wraz z numerami ewakuowanych budynków
Rekordowy niewybuch
Akcję przeprowadzi patrol saperski, który najpierw specjalnym dźwigiem wyciągnie ładunek, a później zawiezie go na poligon w Orzyszu.
- Akcję, mamy nadzieję, rozpocząć zgodnie z planem. Samo podejmowanie spróbujemy ograniczyć do minimum – od 1 do maksymalnie 2 godzin. Podjęty niewybuch zamierzamy przewieźć na teren poligonu w Orzyszu, gdzie zostanie zdetonowany w bezpiecznym miejscu – mówi saper chorąży Mariusz Kujawa, który będzie dowodził akcją wywożenia niewybuchu.
Znaleziony ładunek jest największy w historii naszego regionu. Zasięg jego rażenia to ponad 1300 metrów.