Ciekawostki

Wróć

Nietypowe święta w kalendarzu. Skąd się wzięły?

2022-06-25 08:37:03
Każdego niemal dnia obchodzone jest jakieś nietypowe święto. Kto je ustanawia i dlaczego? Czy pamiętamy o nich? Skąd czerpać informacje na temat nietypowych świąt?
Anna Kulikowska
I tak na przykład 25 czerwca obchodzone są: Dzień Stoczniowca, Światowy Dzień Smerfa, Dzień Marynarza czy Dzień Szwagra. Można określić je mianem ciekawych świąt. Są jednak w kalendarzu także dni, które mają upamiętniać wydarzenia ważne. Święta mają także za zadanie zwracać uwagę na palące problemy i dylematy współczesnego społeczeństwa. Bo na przykład 26 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Solidarności z Osobami Uzależnionymi od Narkotyków czy także Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur.

Nietypowych świąt próżno szukać w zwykłych kalendarzach. Ich pomysłodawcy proponują pochylenie się nad ważnymi kwestiami, jednak często są to także święta błahe, zabawne, wręcz kuriozalne.

Krążą legendy, iż kalendarz świąt nietypowych powstał w czasie I wojny światowej. Jego twórcy wchodzili w skład Ententy, czyli Francji, Rosji i Wielkiej Brytanii. Ponoć został on stworzony specjalnie na użytek poddanych Cesarstwa Niemieckiego, aby zajęci świętowaniem, nie mieli czasu na udział w działaniach wojennych.

Każdego dnia niemal można coś świętować. Każdy też znajdzie coś dla siebie. Mamy i Dzień Psa (1 lipca) i Dzień Kota (17 lutego), jest Dzień Piwa (19 marca), Światowy Dzień UFO (2 lipca). Nie sposób oczywiście wymienić ich wszystkich.

Nietypowe święta bardzo często są impulsem do zwrócenia uwagi na sprawy ważne, powodują, że nie przechodzimy obok nich obojętnie. Czasem mają wywołać po prostu uśmiech.

W internecie znajdziemy szereg stron, które podpowiedzą nam, jakie święto aktualnie trwa.
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl