Niepełnosprawni białostoczanie chcą pracować
Tegoroczna edycja Targów Pracy dla Osób z Niepełnosprawnością zgromadziła tłumy białostoczan szukających zatrudnienia.
Justyna Fiedoruk
- Dzisiaj obchodzimy Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Organizujemy już po raz 7. Targi Pracy. Gościmy ponad 20 pracodawców, liczymy, że uczestników będzie około 200 - mówi Justyna Fiedorowicz z Fundacji Aktywizacja w Białymstoku. - Targi mają na celu utworzenie płaszczyzny, na której pracodawca z osobą niepełnosprawną może się spotkać i porozmawiać – dodaje.
W wydarzeniu udział wzięły nie tylko przedsiębiorstwa poszukujące osób niepełnosprawnych do pracy, ale też szkoły, które oferują kursy ułatwiające późniejsze znalezienie zatrudnienia.
- Naszym celem jest przedstawienie oferty szkoleniowej. Mamy do zaoferowania wiele bezpłatnych kierunków, dzięki którym można się dokształcić bądź przebranżowić – mówi Aneta Wojtkowska ze Szkoły Policealnej GoWork.
Uczestnicy mogli też dowiedzieć się, jak skorzystać z funduszy unijnych:
- Chcielibyśmy przybliżyć informacje o funduszach europejskich, poinformować, że osoby niepełnosprawne mogą skorzystać czy podczas przeszkolenia się, czy przy zakładaniu działalności gospodarczej. Podkreślamy, że fundusze europejskie w szczególności mają wspierać te osoby, które mają utrudniony start w normalne zawodowe życie – informuje Magdalena Sienkiewicz z urzędu marszałkowskiego.
Uczestnicy podczas wydarzenia mogli nawiązać bezpośredni kontakt z potencjalnym pracodawcą - dowiedzieć się, jakie wymogi należy spełnić, by znaleźć zatrudnienie w firmie. Wiele osób zostawiało też swoje CV.
- Tutaj mamy skupienie pracodawców, którzy chcą zatrudnić osoby niepełnosprawne. Na co dzień nie ma zbyt dużo takich ofert, wiele firm szuka niepełnosprawnych, ale tak naprawdę, żeby nie byli niepełnosprawni, ale mieli orzeczenie - mówi Zbigniew Buczyński. - Porozmawiałem tu z kilkoma poważnymi pracodawcami i znalazłem kilka ciekawych propozycji, zostawiłem CV - dodaje.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl