Najważniejsze jest pierwsze wrażenie to tytuł wystawy Marty Romankiv, ukraińskiej artystki zamieszkującej Polskę od 8 lat. Główną częścią wystawy będzie projekt Sala do ćwiczeń, w którym osoby migranckie są zaproszone do tworzenia własnych przemówień prezydenckich, stawiając pytania o bierne prawo wyborcze nieobywateli oraz mechanizmy polityki.
Wizje przyszłości, wyrazy woli i propozycje rozwiązań problemów to elementy, które Romankiv wplata w swoje dzieła, traktując sztukę jako przestrzeń do wyrażania niemożliwych dziś jeszcze idei. Projekt składa się z dokumentacji wideo warsztatów i wykładu z wystąpień publicznych, przestrzeni do pisania, ćwiczeń, własnych przemówień, a także rosnącego archiwum.
Mechanica autorstwa Zuzanny Hertzberg ukazuje natomiast silną więź z historią i tożsamością. Projekt artystki nawiązuje do tradycji judaizmu, gdzie mechica symbolizuje segregację. Artystka poszerza tę koncepcję, wskazując na przeniesienie mechanizmów segregacyjnych do życia społecznego i archiwizacji treści.
Jej praktyka artystyczna koncentruje się na odzyskiwaniu historii żydowskich kobiet, aktywnych uczestniczek oporu w gettach i obozach zagłady. Poprzez swoje prace artystka stawia na nowo pytania o historię i tożsamość, angażując się jednocześnie w walkę przeciwko dyskryminacji i przemocy.
W trakcie wernisażu tych dwóch wystaw, odbędzie się performans mówiony Zuzanny Hertzberg, zatytułowany Mechica. Indywidualny i zbiorowy opór kobiet podczas Zagłady. Na uczestników będzie czekać także poczęstunek przygotowany przez Alessię Di Donato, a także dj set MIFI77 z Projektu New Hope.
Wernisaż odbędzie się w czwartek (17.08) w Galerii Arsenał w Białymstoku.
Więcej informacji:
Marta Romankiv - Najważniejsze jest pierwsze wrażenie
Zuzanna Hertzberg - Mechica