Miasto Białystok przygotowało o 270 miejsc więcej w liceach niż w ubiegłym roku. W szkołach branżowych natomiast liczba miejsc została zmniejszona.
Liczba miejsc w szkołach ponadpodstawowych wynosi dokładnie 6772. Z tego w liceach ogólnokształcących jest 3 356 miejsc, w technikach – 2 532, zaś w branżowych szkołach I stopnia – 884.
- Liczba miejsc została przygotowana na podstawie prognozowanej liczby kandydatów. Wprowadziliśmy też pewne zmiany, wsłuchując się w głosy uczniów i rodziców. Po pierwsze osoba wypełniająca wniosek może wybrać 6 szkół ponadpodstawowych, rok temu można było wybrać 3 szkoły. Listę szkół należy ułożyć według preferencji i poziomu zainteresowania daną placówką. Na pierwszej pozycji powinna być szkoła pierwszego wyboru. W klasach ogólnodostępnych zwiększyliśmy też liczbę miejsc, w ubiegłym roku szkolnym było to 29 miejsc, w tym roku klasa może liczyć do 32 osób. Rekrutacja zasadnicza i uzupełniająca odbędzie się drogą elektroniczną. Te zmiany idą zgodnie z oczekiwaniami młodzieży. Aby zmniejszyć stres w procesie rekrutacji – podkreślał Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.
W Białymstoku uczniowie do wyboru mają: 17 liceów, 11 techników i 8 szkół branżowych I stopnia. Miasto zaplanowało utworzenie łącznie we wszystkich szkołach 218 oddziałów, w tym: 8 oddziałów integracyjnych, 8 oddziałów mistrzostwa sportowego, 2 oddziały sportowe, 1 oddział dwujęzyczny oraz 1 oddział międzynarodowy.
Rekrutacja potrwa od 15 maja do 19 czerwca. W tym czasie wszyscy absolwenci szkół podstawowych będą musieli wypełnić wniosek.
- Szczególnie ważne jest, by dziecko wskazało 6 placówek, w których chciałoby pobierać kształcenie - apelowała podczas konferencji prasowej Wiesława Ćwiklińska, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
Lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych będzie dostępna 18 lipca od godz. 10:00. Na odwołanie będzie 3 dni. Uczniowie, którzy nie dostaną się do żadnej z wybranych przez siebie szkół, będą mogli wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej.
Wniosek i dokumenty można wysłać drogą elektroniczną na adres szkoły (dokumenty powinny być zeskanowane lub w formie pdf), w wersji papierowej można dostarczyć je do placówki, albo zatwierdzić w systemie profilem zaufanym (w takim przypadku nie jest konieczne składanie go w formie papierowej).
W rekrutacji punktowane jest świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i wyniki egzaminu ósmoklasisty. Laureaci i finaliści ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych lub konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim są przyjmowani w pierwszej kolejności. W przypadku pozostałych kandydatów, na świadectwach są umieszczane dodatkowe informacje o szczególnych osiągnięciach, np. udział w konkursach, aktywności społecznej, wolontariacie.
W Białymstoku szkoły oferują kształcenie w 43 zawodach w technikach oraz w 22 zawodach w branżowych szkołach I stopnia. W ofercie edukacyjnej na rok szkolny 2023/2024 pojawiły się nowe zawody: tapicer – ZST, cieśla – ZST, technik technologii żywności – ZSG oraz technik aranżacji wnętrz – ZSB-G, ZST, ZSZ 5.
Szczegółowe informacje i wniosek dostępne są
TUTAJ.