Niebezpieczne przejścia na ul. Zwierzynieckiej będą przebudowane, powstaną nowe ścieżki
Rowerzyści, ale też piesi poruszający się w śródmieściu Białegostoku ucieszą się z tej inwestycji. Sieć dróg rowerowych wzdłuż ulic: Zwierzynieckiej, Wesołej i Waszyngtona zostanie połączona.
Archiwum
Nowe drogi dla rowerów, łączące te już istniejące, powstaną wzdłuż ulic: Zwierzynieckiej, Wesołej i Jerzego Waszyngtona w Białymstoku. Zaplanowane w ramach tego przedsięwzięcia prace obejmą w sumie kilkanaście zadań.
Najistotniejsze to te w okolicach Politechniki Białostockiej, gdzie co raz dochodzi do wypadków i potrąceń pieszych, niestety także śmiertelnych. Tam planowana jest likwidacja lewoskrętu z ul. Zwierzynieckiej na teren uczelni i budowa przejścia dla pieszych przez ul. Zwierzyniecką w rejonie zjazdu w zmienionej lokalizacji. Zmodyfikowana będzie geometria skrzyżowania Zwierzyniecka - Wesoła. W tym miejscu powstanie ścieżka rowerowa, chodniki, przejścia dla pieszych i przejazd rowerowy przez ul. Zwierzyniecką. Zlikwidowane zostanie obecne przejście dla pieszych przez ul. Zwierzyniecką w rejonie skrzyżowania z ul. Świerkową, zmiany szykują się też na skrzyżowaniu obu ulic. Będą tam zbudowane nowe chodniki, ścieżka rowerowa i przejście dla pieszych. Zostaną zlikwidowane pasy do skrętu w lewo z ul. Świerkowej w ul. Zwierzyniecką i z ul. Zwierzynieckiej w ul. Świerkową. Nowością będzie pas jezdni przez pas dzielący na ul. Zwierzynieckiej, umożliwiający zawracanie.
W ramach prac powstaną też nowe sygnalizacje na przejściach i przejazdach rowerowych: przez ul. Zwierzyniecką w rejonie ul. Wesołej oraz na skrzyżowaniu Waszyngtona - Wesoła. Przejścia mają być doświetlone.
Ponadto powstanie nowy odcinek ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż ul. Waszyngtona, a na ul. Wesołej zostanie wyznaczony kontrapas rowerowy.
W ramach inwestycji zostaną wykonane pasy zieleni w ul. Zwierzynieckiej. Jednocześnie zostanie wycięte jedno drzewo oraz będzie wykarczowanych 475 m2 krzewów.
W tej chwili białostocki magistrat szuka wykonawcy tej inwestycji. Na oferty w przetargu będzie czekał do 14 grudnia. W ciągu miesiąca ma być podpisana umowa z wykonawcą. Przy jego wyborze pod uwagę będzie brana cena, ale też okres gwarancji i doświadczenie. Prace mają trwać nie dłużej niż 6 miesięcy.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl