Ludwik Zamenhof wychowywał się w wielokulturowym Białymstoku. Sam pochodził z rodziny żydowskiej. W jego domu mówiono w języku jidysz, a drugim językiem był rosyjski lub polski. Ludwik mając zaledwie 10 lat napisał dramat Wieża Babel, czyli tragedia białostocka w pięciu aktach. Uważał bowiem, że główną przyczyną nieporozumień i sporów między ludźmi jest bariera językowa. Jeden, wspólny język miał być jej rozwiązaniem. Jednak dopiero w 1885 roku Zamenhof ukończył projekt języka międzynarodowego znanego w dzisiejszej formie pod nazwą esperanto.
Esperanto dziś ma wielu zwolenników na całym świecie. Pomimo że żadne państwo nie uznaje esperanto za swój język urzędowy, jest ono używane przez międzynarodową wspólnotę, której wielkość, według różnych źródeł, szacowana jest na od stu tysięcy do dwóch milionów użytkowników.
Wielkie święto esperanto, czyli 23. Białostockie Dni Zamenhofa odbędą się od 9 do 11 grudnia. Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa zaplanował bogaty program wydarzenia. Będzie można m.in. zwiedzić wystawę Esperanto żyje – białostockie wspomnienia. Esperanto vivas – bjalistokaj rememoroj, wziąć udział w przedstawieniu polskojęzycznej książki O Zamenhofie i esperancie inaczej. Dla tych, którzy nie mają o tym zielonego pojęcia lub mają tylko zielone autorstwa prof. Waltera Żelaznego, w kursie dekorowania materiałowych toreb esperanckimi słowami. Odbędą się także prelekcje, koncert Frey-Lech Band oraz Ĵomart i Nataŝa.
Szczegółowy program wydarzenia.