Kierunek Wschód to wydarzenie, dzięki któremu można poznać teatralną kulturę pogranicza. Festiwal ma na celu przede wszystkim promować współpracę z artystami z zagranicy. W tym roku wydarzenie rozpocznie się w środę (5.10) i potrwa do niedzieli (15.10).
– Podczas Kierunku Wschód zaproszone teatry zaprezentują swoje spektakle przed białostocką publicznością. Mam nadzieję, że te spotkania będą inspirujące zarówno dla widzów, jak i naszej instytucji. Działamy trochę w warunkach polowych, nie mamy obecnie własnej siedziby. Większość spektakli będzie nawiązywała do obecnych czasów, czasów wojny – mówi Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego.
Podczas tej edycji widzowie w Białymstoku będą mogli obejrzeć aż siedem różnych przedstawień zza wschodniej granicy. W programie znajdą się spektakle, takie jak: Klasa (Ukraina), Tramwaj zwany pożądaniem (Gruzja), Eurydyka (Armenia), Gęsi-ludzie-łabędzie (Białoruś), Bachantki – krótka historia rozkładu (Macedonia Północna), Mary (Litwa), In-ni (Ukraina).
Festiwal rozpocznie się spektaklem Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Będzie to Makbet w reżyserii Grzegorza Suskiego.
– Mam nadzieję, że podobnie jak w poprzednich latach Kierunek Wschód będzie cieszył się zainteresowaniem widzów. Serdecznie zapraszamy na festiwalowe wydarzenia i spotkania z twórcami – zachęca Piotr Półtorak.
Zawsze ważną częścią Kierunku Wschód, której nie zabraknie również w tym roku – są spotkania artystów i twórców z widzami. Rozmowy poprowadzi Dorota Sokołowska, dziennikarka Polskiego Radia Białystok.
– Jest to duży sukces, że udało nam się zaprosić twórców z tych krajów. W tym roku postawiliśmy na współpracę zagraniczną. Kierunek Wschód to wydarzenie, które jest już naszą wizytówką. Chociaż początki były skromne, dziś możemy szczycić się niezwykle atrakcyjnym i różnorodnym programem festiwalowym. Tegoroczna odsłona wydarzenia pokazuje, że stało się ono przestrzenią ciekawych, międzynarodowych spotkań. Mamy nadzieję, że podobnie jak przed rokiem, zaowocują one współpracą i realizacją wspólnych teatralnych przedsięwzięć – podkreśla dr Martyna Faustyna Zaniewska, zastępca dyrektora.
Festiwalowe spektakle będzie można obejrzeć m.in. w Auli Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku (ul. Świerkowa 20), Uniwersyteckim Centrum Kultury Uniwersytetu w Białymstoku (ul. Ciołkowskiego 1N) i Kinie TON (Rynek Kościuszki 2).
Wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny. Wejściówki na przedstawienia będą dostępne w Kasie Teatru (ul. Suraska 1) od 28 września (środa) od godz. 14:00. Jedna osoba będzie mogła otrzymać dwie wejściówki na daną sztukę.
Festiwal Kierunek Wschód VI finansowany jest z budżetu państwa – ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Województwa Podlaskiego.
Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem: Ambasady Armenii w Polsce, Ambasady Gruzji w Rzeczpospolitej Polskiej, Ambasady Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej, Ambasady Republiki Macedonii Północnej, Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Prezydenta Miasta Białegostoku.
Portal BiałystokOnline.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.
Program i informacje o wejściówkach.