Aktualności

Wróć

Nie żyje Stanisława Korolkiewicz. Była m.in. działaczką opozycji antykomunistycznej

2024-09-19 13:42:16
W wieku 80 lat zmarła Stanisława Korolkiewicz. Była m.in. działaczką opozycji antykomunistycznej, związaną z Klubem Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku.
Marcin Jakowiak / UM Białystok
Stanisława Korolkiewicz zmarła w wieku 80 lat po długiej i ciężkiej chorobie. Informację o jej śmierci przekazał dr Marek Jedynak, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Była wybitną postacią życia społecznego Białegostoku, od lat aktywnie uczestniczącą w wydarzeniach patriotycznych, często jako organizatorka. Ostatnie lata poświęciła szczególnie pielęgnowaniu pamięci o księdzu Stanisławie Suchowolcu oraz sanitariuszce Ince. Pełniła również funkcję wiceprzewodniczącej białostockiego Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych.

Stanisława Korolkiewicz urodziła się 15 marca 1944 roku w Białymstoku. Od 1980 roku była zaangażowana w działalność NSZZ „Solidarność”. Początkowo pełniła rolę przewodniczącej Komitetu Założycielskiego w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Handlu Wewnętrznego (WPHW) w Białymstoku, a od stycznia 1981 roku przewodniczyła Komisji Zakładowej. W czerwcu tego samego roku została delegatką na I Walny Zjazd NSZZ „Solidarność” Regionu Białystok, gdzie wchodziła w skład Zarządu Regionu oraz kierowała Komisją ds. Zaopatrzenia i Żywności. Jej działalność przyczyniła się m.in. do zorganizowania strajku ostrzegawczego w WPHW 27 marca 1981 roku.

W 1982 roku Stanisława była współorganizatorką struktur Konfederacji Polski Niepodległej (KPN) w Białymstoku, gdzie angażowała się w druk i kolportaż podziemnej prasy, m.in. „Biuletynu Informacyjnego XVI Obszaru KPN” oraz „Opinii Białostockiej”. Jej działalność opozycyjna nie umknęła uwadze Służby Bezpieczeństwa – w sierpniu 1982 roku jej mieszkanie zostało przeszukane. Mimo represji, Korolkiewicz nie zaprzestała walki o wolność, współorganizując coroczne demonstracje 11 listopada i wielokrotnie będąc karana przez kolegium ds. wykroczeń za udział w tych manifestacjach. Jej dom był schronieniem dla osób ukrywających się przed reżimem komunistycznym. Organizowała także pomoc dla represjonowanych i ich rodzin oraz angażowała się w zbiórki funduszy na działalność opozycyjną. W latach 1985-1989 aktywnie działała w Duszpasterstwie Ludzi Pracy w Białymstoku. Za swoją działalność została odznaczona m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności.

W 2016 roku została członkinią pierwszej Miejskiej Rady Seniorów w Białymstoku, kontynuując swoją działalność społeczną na rzecz lokalnej społeczności do ostatnich lat życia. Stanisława Korolkiewicz pozostanie w pamięci jako osoba nieustannie oddana walce o wolność i sprawiedliwość, zarówno w okresie PRL-u, jak i w wolnej Polsce.
Redakcja MW
24@bialystokonline.pl