Nie żyje Stanisław Tym. Aktor miał 87 lat
O śmierci Stanisława Tyma jako pierwszy poinformował tygodnik Polityka, którego zmarły był stałym felietonistą. Legendarny aktor i satyryk odszedł w piątek (6 grudnia) wieku 87 lat. Przed wieloma laty zmagał się z nowotworem żołądka.
Wikipedia
W piątek (6 grudnia) tygodnik Polityka przekazał smutne wieści:
Z ogromnym żalem informujemy o śmierci Stanisława Tyma, wielkiej postaci polskiej kultury i mediów. Przez dekady meblował nam zbiorową wyobraźnię i kształtował poczucie humoru.
Stanisław Tym urodził się w 1937 r. w Małkini Górnej. W latach 50. i 60. studiował m.in. chemię na Politechnice Warszawskiej i przetwórstwo na SGGW oraz aktorstwo na Wydziale Aktorskim PWST (w latach 1958-1959). W latach 1983–1986 był dyrektorem Teatru Dramatycznego w Elblągu. Od 1987 r. pracował jako reżyser teatralny: w latach 1987–1994 był związany z Teatrem Rampa, a w latach 1994–2006 – z Teatrem Powszechnym.
Największą popularność przyniosły mu role w filmie Rejs Marka Piwowskiego oraz w filmach: Miś, Rozmowy kontrolowane i Ryś. Stanisław Tym kilkanaście lat temu zmagał się z nowotworem żołądka. W walce z chorobą wspierała go żona Anna Kokozow-Tym (zmarła w lipcu 2023 roku).
Stanisław Tym był laureatem wielu nagród, m.in. za najlepszy scenariusz do filmu Rozmowy kontrolowane na FPFF w Gdyni w 1992 r., Nagrody Kisiela dla najlepszego publicysty w 1998 r., nagrody telewizyjnego Pegaza za poczucie humoru i przenikliwość umysłu w 2002 r. oraz tytułu Mistrza Mowy Polskiej w 2010 r. W 2005 r. ukazał się zbiór jego tekstów i rysunków pt. Mamuta tu mam. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i członkiem honorowym Stowarzyszenia Autorów ZaiKS.
Aktor od wielu lat mieszkał na Suwalszczyźnie we wsi Zakąty.
Informacja o śmierci artysty zbiegła się w czasie z piątkowymi obradami Sejmu. Wiadomość przekazał politykom poseł Piotr Adamowicz. Śmierć aktora uczczono minutą ciszy.
Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl