Nie żyje rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Był jednym z pierwszych absolwentów
W piątek (20.05) zmarł prof. dr hab. Tadeusz Januszko, rektor Akademii Medycznej w Białymstoku w latach 1973-1974. Był jednym z pierwszym absolwentów uczelni.
UMB
Białostocki Medyk ze smutkiem poinformował, że w wieku 93 lat zmarł prof. dr hab. Tadeusz Januszko. W latach 1973-1974 pełnił funkcję rektora Akademii Medycznej w Białymstoku. Był też jednym z pierwszych jej absolwentów.
Profesor białostockiego Medyka urodził się 19 kwietnia 1929 r. w Supraślu. Studia lekarskie na Akademii Medycznej w Białymstoku rozpoczął w 1950 r. Już w tym czasie był bardzo aktywny i uczestniczył w życiu akademickim. Był jednym z członków i założycieli działającego wówczas na uczelni zespołu muzycznego Rewelersi. W 1955 roku zdobył dyplom lekarza. Jeszcze w trakcie studiów (w 1951 r.) rozpoczął pracę naukową w Zakładzie Fizyki Lekarskiej AMB jako młodszy asystent. Dwa lata później podjął pracę w tworzonej od roku przez prof. Karola Buluka Katedrze i Zakładzie Patologii Ogólnej. W 1961 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych, 7 lat później przyznano mu tytuł doktora habilitowanego, a w 1979 r. - profesora nadzwyczajnego. W 1994 r. mianowano go profesorem zwyczajnym.
Profesor Januszko był bardzo zaangażowany w pracę i życie uczelni. Pełnił funkcję prorektora ds. nauki (1972-1975) oraz prorektora ds. dydaktyki i wychowania (1975-1981) sprawując równocześnie funkcję koordynatora badań i współpracy Uczelni z regionem. W 1973 r. minister zdrowia polecił, by powierzono mu stanowisko rektora Akademii Medycznej w Białymstoku. Funkcję tę sprawował przez rok. W tym czasie udało się opracować Program Rozwoju Uczelni do 1990 roku, który zakładał m.in. że po zwiększeniu bazy lokalowej, aparaturowej i kadrowej, uczelnia stanie się wielowydziałową, poprzez powstanie wydziału stomatologii i wydziału pielęgniarstwa. Uwzględniał też kształcenie podyplomowe w szczególności lekarzy medycyny i stomatologii.
Później - w latach 1974-1977 dodatkowo pełnił funkcję pierwszego zastępcy rektora AMB podczas kadencji rektora prof. Konstantego Wiśniewskiego.
Profesor miał wiele zainteresowań naukowych. Jak informuje uczelnia „ dotyczyły badań nad układem krzepnięcia, fibrynolizy i desmofibrynolizy. Do sukcesów naukowych profesora zaliczyć należy opracowanie własnej metody pomiaru inhibitora aktywacji plazminogenu, pionierskie i odkrywcze badania nad desmofibrynogenem, które pozwoliły określić mechanizm przebiegu trzeciej fazy krzepnięcia krwi. Wyniki tych badań miały skalę światową i zostały umieszczone w obowiązujących schematach krzepnięcia”. Należy podkreślić, że profesor białostockiego Medyka był t współautorem drugiej na świecie publikacji, w której wykazano antytrombinowe właściwości produktów plazminowej degradacji fibrynogenu i fibryny.
Za swoją pracę prof. Tadeusz Januszko był wielokrotnie nagradzany. Uhonorowano Go: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1974), Srebrnym Krzyżem Zasługi (1969), odznaką za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia (1965), medalem Komisji Edukacji Narodowej (1973). W 1978 roku został wpisany do księgi pamiątkowej jako zasłużony dla miasta Białegostoku
Uroczystości pogrzebowe:
Wystawienie ciała nastąpi 23 maja od godz. 16:00 do 20:00 w domu pogrzebowym Gąsowski w Białymstoku przy ul. Sybiraków 2. Wyprowadzenie odbędzie się dnia 24 maja o godz. 14:15.
Msza święta żałobna odprawiona zostanie 24 maja o godz. 15:00 w kościele p.w. Św. Trójcy w Supraślu, po czym nastąpi pochowanie na cmentarzu w Supraślu. Rodzina prosi, by nie przynosić kwiatów i zamiast tego wrzucić do puszki datek na hospicjum.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl