Aktualności

Wróć

Nie zapomnij o zmianie czasu! Już w ten weekend przestawiamy zegarki

2024-10-25 07:40:05
W ten weekend cofniemy zegarki i przejdziemy na czas zimowy. Dla wielu z nas oznacza to dodatkową godzinę snu, ale również powrót ciemniejszych wieczorów i krótszych dni. Zmiana czasu może mieć nie tylko wpływ na nasz rytm dobowy, ale i poziom stresu. Jak się do tego przygotować?
Pixbay
Już w najbliższą sobotę – z 26 na 27 października czeka nas coroczna zmiana czasu. Przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy. O godzinie 3:00 cofamy wskazówki na 2:00, dzięki czemu wiele osób ucieszy się z upragnionej dodatkowej godziny snu. Jednak ta zmiana niesie ze sobą nie tylko korzyści, ale i pewne wyzwania dla naszego samopoczucia. Podpowiemy, jak z nimi radzić!

Dlaczego zmiana czasu wpływa na nasze samopoczucie?

Przejście na czas zimowy, które wiąże się z coraz krótszymi dniami i dłuższymi wieczorami może wpłynąć na nasz nastrój. Mniejsza ekspozycja na światło dzienne ma udowodnione działanie na nasze samopoczucie, powodując u niektórych osób znużenie, chandrę, a nawet rozdrażnienie. Badania przeprowadzone przez Mars Wrigley pokazują, że aż 19% Polaków po zmianie czasu odczuwa większy smutek i zmęczenie. Co ciekawe, 10% twierdzi, że po przestawieniu zegarów częściej doświadcza tzw. mikrostresów.

Mikrostresy to drobne, na pozór nieistotne momenty stresu, które jednak kumulują się, wpływając na nasze ogólne samopoczucie. Mogą to być np. problemy z budzeniem się, uczucie zmęczenia w pracy czy stres wynikający z nieprzewidzianych trudności związanych ze zmianą czasu, takich jak obawa, że budzik nie zadzwoni o właściwej porze. Ponad 24% badanych nie wie, jak zmiana czasu wpłynie na ich sen, a 21% obawia się, że będzie zmagać się z porannym zmęczeniem na uczelni lub w pracy.

Jak zmniejszyć stres związany ze zmianą czasu?

Jak radzić sobie z tymi codziennymi mikrostresami? Warto wdrożyć kilka prostych nawyków, które mogą pomóc zminimalizować ich negatywny wpływ. Aż 32% Polaków, którzy uczestniczyli w badaniu twierdzi, że spacer na świeżym powietrzu pomaga im lepiej się zrelaksować, a 27% z nich wybiera oglądanie telewizji lub czytanie książki. Z kolei niemal 20% respondentów deklaruje, że prostym sposobem na odprężenie się jest żucie gumy.

Zmiana czasu może być mniej stresująca, jeśli podejdziemy do niej odpowiednio przygotowani. Zadbajmy o regularny sen, starajmy się spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu i znajdźmy chwilę na relaks. Dodatkowa godzina snu to świetna okazja, aby zregenerować siły. Wykorzystajmy ją, aby wejść w nowy tydzień bez zbędnych napięć!
Diana Rusiłowicz
24@bialystokonline.pl