Kultura i Rozrywka

Wróć

Nie zamykaj oczu - plakaty wspierające Ukrainę

2022-04-11 18:00:02
Zbiórki finansowe, dary rzeczowe, wsparcie na granicy - Polska na kilku szczeblach pomaga Ukrainie, która zmaga się z rosyjskim najeźdźcą. Jednak poza tymi formami pomocy, ważne są także morale. A te można wesprzeć również dzięki sztuce.
Anna Kulikowska
Na placu przed Białostockim Ośrodkiem Kultury dostępna jest wystawa plenerowa, która z pewnością poruszy serce każdego. Są to plakaty, które pochodzą ze strony www.supportukraine-pic.com, która powstała, aby walczyć przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę i wspierać duchowo jej mieszkańców.

Plakaty przedstawiają aktualną sytuację u naszych wschodnich sąsiadów oraz są komentarzem do wojennej rzeczywistości, jaki ukraińscy twórcy chcą wysłać światu, by zwrócić uwagę na to, co naprawdę dzieje się w ich kraju.

Pictoric to klub ukraińskich ilustratorów. To społeczność artystów i grafików z Ukrainy, którzy wyróżniają się unikalnym stylem, bardzo aktualnym. Klub ten angażuje się w wiele międzynarodowych projektów, promuje wysokiej jakości sztukę nowoczesną w Ukrainie i za granicą. Prace artystów kilkukrotnie były prezentowane podczas festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia w Lublinie.

Dziś autorzy Pictoric tworzą ilustracje, plakaty i komiksy, które wspierają Ukrainę i jej obywateli oraz inspirują świat do walki o wolność i demokrację. Odzwierciedlają horror na wschodniej granicy, ale dają również nadzieję na lepsze jutro. Ich celem jest propagowanie prawdziwych informacji o rzeczywistości, w której się znajdują.

Twórcy zachęcają, aby publikować plakaty, dzielić się ilustracjami w mediach społecznościowych oraz organizować wystawy w przestrzeni publicznej.

Wystawa jest poruszająca, ukazuje okrucieństwo wojny, przy jednoczesnym nasyceniu wieloma barwami. Nie można przejść obok niej obojętnie.

- W czasie, gdy syreny przeciwlotnicze wciąż wyją, a eksplozje odbijają się echem po niebie – nie zamykaj oczu. Wszyscy jesteśmy Ukraińcami – podkreśla jeden z ilustratorów.

Wystawa jest dostępna do 12 maja.
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl