Biznes

Wróć

Nie wszystkie sklepy internetowe muszą mieć kasę fiskalną. Sprawdź, czy Ciebie to dotyczy

2020-02-10 15:08:19
Zgodnie z obowiązującym prawem nie wszystkie sklepy internetowe muszą rejestrować sprzedaż przy pomocy urządzeń fiskalnych. Zwolnienie z tego obowiązku odbywa się w jasno określonych przypadkach. Zobacz, czy dotyczą one twojego biznesu.
Białostockie Centrum Kas Fiskalnych
Kiedy są wymagane kasy fiskalne?

Podatnicy prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych bez działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych powinni rejestrować ją na urządzeniach fiskalnych. Obecnie mają oni do wyboru: kasy offline z elektroniczną kopią paragonu oraz kasy online na stałe podłączone do Centralnego Repozytorium Kas.

Podstawowym wyjątkiem, który zwalnia z obowiązku ich posiadania jest roczny limit obrotów osiągnięty w poprzednim roku podatkowym.

– W 2020 roku limit ten nie zmienił się i nadal wynosi 20 tysięcy złotych. Jeśli rozpoczęliśmy działalność w trakcie roku, wartość ta ustalana jest proporcjonalnie i ulega obniżeniu. Te przepisy dotyczą także sklepów internetowych, chociaż zgodnie z prawem mogą one korzystać również z innych udogodnień – mówi Paweł Gacuta, właściciel Białostockiego Centrum Kas Fiskalnych.

Jakie warunki trzeba spełnić, by uniknąć zakupu kasy fiskalnej?

Warunki odnośnie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących określa Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 roku.

Zgodnie z jego treścią nie trzeba kupować kasy fiskalnej, gdy:
- dostawa towarów odbywa się wyłącznie w systemie wysyłkowym – za pośrednictwem firmy kurierskiej lub poczty. Tutaj jednak ważna uwaga: jeśli przewidujemy opcję odbioru osobistego, np. w siedzibie firmy, musimy taką sprzedaż zarejestrować na kasie fiskalnej;
- klient dokonuje zapłaty przez bank, pocztę lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową. Analogicznie do punktu pierwszego – nie ma opcji osobistego przekazania pieniędzy;
- w dokumencie sprzedażowym jasno określimy, co sprzedaliśmy i kto zakupił towar;
- nasz sklep nie zajmuje się sprzedażą m.in. silników i części do silników, wód toaletowych i perfum, tytoniu i alkoholu, sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, sprzętu fotograficznego wyrobów z metali szlachetnych czy zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych. Pełna lista wyłączeń znajduje się w paragrafie 4 Rozporządzenia.

Kasa fiskalna online - czy to się opłaca?

Jeśli nie mieścimy się w limicie obrotów (wynoszącym 20 tysięcy złotych rocznie) lub nie spełniamy warunków zwolnień opisanych w Rozporządzeniu, każdą sprzedaż musimy rejestrować na urządzeniu fiskalnym. Tutaj przychodzi moment, kiedy to trzeba zdecydować, jaką kasę wybrać?

– Obecnie najkorzystniejszą opcją jest zakup kasy fiskalnej online. Od stycznia tego roku do ich użytkowania są już zobowiązane pierwsze podmioty, jednak za kilka lat wszyscy podatnicy prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych bez działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych będą musieli je posiadać. Jeśli więc myślimy o swoim biznesie perspektywicznie, warto od razu zakupić urządzenie ze stałym podłączeniem do Centralnego Repozytorium Kas – przekonuje Paweł Gacuta z Białostockiego Centrum Kas Fiskalnych.

Nabycie kasy fiskalnej online wiąże się ponadto z szeregiem udogodnień. Podatnik nie musi zgłaszać w urzędzie skarbowym nowego urządzenia i uzyskiwać numeru identyfikacyjnego, ma także większą pewność bezpieczeństwa danych czy prawidłowości swojej pracy. Może również skorzystać z ulgi na zakup kasy.

– Od maja 2019 roku ulga na zakup urządzenia fiskalnego wynosi maksymalnie 700 złotych. Co ważne, dostępna jest ona wyłącznie dla osób decydujących się na kasę online. To jeden z ważniejszych argumentów przemawiających do podatnika – podsumowuje Paweł Gacuta.

Ceny kas fiskalnych online zaczynają się od 1249 złotych. Od niedawna istnieje także możliwość dzierżawy kasy. Decydując się na tę drugą opcję, w kwocie miesięcznej opłaty otrzymujemy nie tylko samo urządzenie, ale także cały pakiet innych usług, jak między innymi szkolenie, programowanie, obowiązkowe przeglądy serwisowe, wsparcie techniczne czy formalności względem urzędu skarbowego. Koszt dzierżawy w Białostockim Centrum Kas Fiskalnych wynosi od 120 złotych netto miesięcznie.
Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl