W Białymstoku znajduje się niemal sto pojemników na elektrośmieci
Taka możliwość istnieje w ramach umowy, którą władze miejskie podpisały z Fundacją Odzyskaj Środowisko i firmą MB Recycling. Charakterystyczne czerwone pojemniki zostały odpowiednio zabezpieczone, aby wyjęcie z nich odpadów było niemożliwe. Zostały również wyposażone w najnowsze technologie w zakresie monitorowania i obsługi logistycznej. Wszystko po to, żeby zawartość nie dostała się w niepowołane ręce. W ten sposób Białystok nie ponosi kosztów naprawy pojemników i ich zabezpieczania. Zebrane w ten sposób odpady poddawane są recyklingowi w woj. świętokrzyskim i łódzkim.
- Bardzo dobrze, że mieszkańcy Białegostoku mają możliwość szybkiego i bezpłatnego pozbycia się niepotrzebnego sprzętu. Dzięki rozlokowanym na terenie miasta pojemnikom aż o około 400% zwiększyła się nasza efektywność gospodarki elektroodpadami. Liczby mówią same za siebie. W 2022 roku w Białymstoku zebrano 28 ton elektrośmieci, a w 2023 roku – po rozlokowaniu pojemników – zebrano 128 ton elektrycznych odpadów – podkreśla zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.
Masz problem, co zrobić z dużym sprzętem elektrycznym?
Działający już w Białymstoku system nie generuje kosztów po stronie miasta. Warto pamiętać też, że firma MB Recycling odbiera bezpłatnie duży, zużyty sprzęt, taki jak lodówki czy pralki bezpośrednio z domów i mieszkań białostoczan. W takim przypadku trzeba jednak się z nią skontaktować.
Mapa z lokalizacją pojemników na elektryczne śmieci jest dostępna na stronie poświęconej odpadom z terenu Białegostoku:
http://odpady.bialystok.pl/pl/segregujeodpady/elektroodpady/.
Firma MB Recykling:
https://mbrecycling.pl/kontakt/