Nie tylko jeziora. Augustów zaprasza do leśnych oaz życia
Augustów przyciąga turystów wodnymi atrakcjami i malowniczym Kanałem Augustowskim. Jednak ci, którzy ruszą w głąb Puszczy Augustowskiej, odkryją mniej znane, ale niezwykle ciekawe miejsca — niewielkie oczka wodne, które przyciągają dziką przyrodę i stwarzają doskonałe warunki do spokojnego kontaktu z naturą.
Regionalna Dyrekcja LP w Białymstoku
Augustów od lat cieszy się renomą letniej stolicy Podlasia. Turyści przyjeżdżają tu dla jezior, rzek i Kanału Augustowskiego, który stanowi unikatowy zabytek inżynierii wodnej. Jednak zaledwie kilka kilometrów poza granicami miasta czeka zupełnie inny świat — zielona przestrzeń Puszczy Augustowskiej, mniej uczęszczana, ale równie fascynująca.
W tym właśnie krajobrazie, z dala od zgiełku popularnych plaż, leśnicy od ponad dekady tworzą niewielkie zbiorniki wodne. Mają one nie więcej niż 400 metrów kwadratowych, ale ich znaczenie dla przyrody jest ogromne. Od 2014 do 2023 roku Nadleśnictwo Augustów zrealizowało 26 takich projektów, łącząc je z działaniami na rzecz ochrony zapylaczy i żubrów. Każdy nowy zbiornik powstaje przy okazji unijnych projektów i pełni funkcję lokalnej retencji wodnej oraz siedliska dla wielu gatunków flory i fauny.
Jedno z takich miejsc odwiedzono pod koniec kwietnia przy okazji odbioru prac związanych z rekultywacją łąk kwietnych. Wokół oczka udało się zaobserwować ślady łosi, dzików, żurawi, wilków, a także obecność płazów i pszczół. To przestrzeń, w której natura wraca do równowagi, a odwiedzający mogą doświadczyć kontaktu z dziką przyrodą bez sztucznego pośpiechu.
Dla miłośników turystyki przyrodniczej, fotografii, obserwacji zwierząt czy po prostu spokojnych spacerów, takie miejsca są doskonałą alternatywą dla zatłoczonych szlaków. Leśne oczka nie są może formalnie udostępnione jako atrakcje turystyczne, ale można je spotkać w rejonie ścieżek edukacyjnych czy przyrodniczych tras spacerowych.
Augustów to nie tylko miejsce na spływ kajakowy czy rejs statkiem. To także brama do Puszczy Augustowskiej — obszaru, w którym cicha praca leśników przekłada się na realne efekty i tworzy przestrzeń, którą coraz chętniej odkrywają turyści szukający kontaktu z naturą.
Diana Rusiłowicz
24@bialystokonline.pl