Nie odśnieżasz? Możesz dostać mandat
Strażacy przypominają o kontrolowaniu śniegu zalegającego na dachach. Zaniedbania w tej kwestii mogą doprowadzić do tragedii. Obowiązki związane z odśnieżaniem dotyczą także chodników i samochodów.
pixabay.com
Śnieg na dachu to zimą zjawisko powszechne i praktycznie nikt nie zwraca na niego większej uwagi. A to bardzo źle, ponieważ często stanowi on groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu.
1 m3 puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego - 700-800 kg, a lodu - ok. 900 kg. Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza wtedy, gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i dużych. Niebezpieczne są także lodowe sople i nawisy śniegowe - trzeba je usuwać na bieżąco, żeby nie stanowiły zagrożenia dla ludzi.
Polskie prawo nakłada na administratorów i właścicieli budynków określone obowiązki. Za właścicieli obiektów uważane są nie tylko osoby czy firmy dysponujące wyłącznym prawem własności, ale też współwłaściciele, użytkownicy wieczyści oraz instytucje mające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu.
Jeżeli podmiot zarządzający danym budynkiem nie dopilnuje usunięcia śniegu z dachu, może spodziewać się mandatu karnego, a nawet zamknięcia obiektu. Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani do usuwania z dachów śniegu i lodu zgodnie z ustawą Prawo budowlane.
Straż pożarna przypomina, że w czasie odwilży nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. To zjawisko bardzo niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich, pokrywających np. hipermarkety, hale produkcyjne lub hale wystawiennicze. Zaniedbanie w odśnieżaniu np. hali może doprowadzić do tragedii, jak w 2006 r. na Śląsku, gdzie przez zawalenie się dachu pod ciężarem śniegu w trakcie trwającej tam wystawy zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych.
O odśnieżaniu pamiętać powinni także kierowcy. W czasie zimy obowiązkiem jest usuwanie śniegu i lodu z szyb, lusterka, świateł, tablic rejestracyjnych, a także z dachu, o czym niektórzy zapominają. Przemieszczanie się samochodem z zaśnieżonym dachem jest zagrożone karą nawet do 500 zł. Co bardzo ważne, nie można odśnieżać samochodu mając włączony silnik - za to również grozi grzywna.
Właściciele domów muszą być natomiast świadomi tego, że odpowiadają za odśnieżanie chodnika przyległego do ich nieruchomości.
Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl