Aktualności

Wróć

Nie marnuj jedzenia. Jak uniknąć błędów przy świątecznych przygotowaniach?

2012-04-06 00:00:00
Kupujemy za dużo, ulegamy promocjom, zaczynamy gotować za wcześnie, źle przechowujemy żywność, a jej nadmiar najczęściej wyrzucamy do kosza. To tylko kilka błędów popełnianych w wirze - nie tylko - przedświątecznych przygotowań. Jak ich uniknąć, by nie marnować żywności?
sxc.hu
Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co chcemy robić w święta. Od odpowiedzi na nie zależy jadłospis, który przygotujemy na świąteczne dni. Potem możemy zrobić racjonalne zakupy. Uwaga na sałatki. Jeżeli przygotujemy kilka półmisków, istnieje ryzyko, że ich zawartość wyląduje w śmietniku. Warto pamiętać, że do sałatki można wykorzystać mięso z wywaru. Nie kupujmy też zbyt wielu wędlin, nie otwierajmy kilku soków naraz i pamiętajmy o odpowiednim przechowywaniu żywności.

Uświadomienie negatywnych skutków ekologicznych, społecznych i ekonomicznych marnowania żywności jest celem kampanii społecznej Nie marnuj jedzenia. Wyrzuć do śmieci stare przyzwyczajenia, realizowanej przez Federację Polskich Banków Żywności. Ma ona też wpłynąć na zmianę postaw indywidualnych konsumentów oraz producentów i dystrybutorów żywności.

Jak podała w maju 2011 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) na świecie, co roku wyrzucane jest 1.3 mld ton jedzenia. Stanowi to 1/3 ilości produkowanej żywności nadającej się do spożycia. W Unii Europejskiej marnuje się 89 mln ton żywności. Średnio Europejczycy wyrzucają do kosza 20-30% kupionego jedzenia. Brytyjczycy marnują ponad 20% jedzenia, natomiast w USA nawet 25-40% żywności trafia na śmietnik. W Polsce, jak podają dane Eurostatu z 2006 roku, opublikowane w raporcie Komisji Europejskiej w październiku 2010 r., marnuje się blisko 9 mln ton żywności. Te dane sytuują Polskę na 5. pozycji państw marnujących jedzenie w UE, za Wielką Brytania, Niemcami, Francją i Holandią.
andy