Aktualności

Wróć

Nie dla komunistów. W Białymstoku zmieniane będą nazwy ulic

2016-08-31 18:01:55
Już wkrótce 11 białostockich ulic będzie miało inne nazwy. O nowych patronach zdecydują sami białostoczanie.
Dorota Mariańska
Niektóre białostockie ulice już wkrótce zmienią swoje nazwy. Wszystko w związku z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego poprzez nazwy ulic, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, która wchodzi w życie 2 września.

- Chcemy, żeby ten proces przebiegł jak najmniej kolizyjnie. Chcemy też, żeby mieszkańcy mogli wypowiedzieć się, przy jakich ulicach w przyszłości chcą mieszkać. Po 15 listopada podamy wyniki konsultacji społecznych – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Zmiany dotyczą 11 ulic. A są to: ul. Aleksandra Gorbatowa, Armii Ludowej, Eweliny Sawickiej, Generała Zygmunta Berlinga, Juliana Leńskiego, Janka Krasickiego, Zygmunta Kościńskiego, Wincentego Rzymowskiego, Włodzimierza Komarowa, Romana Pazińskiego i Wojsk Ochrony Pogranicza. W tych miejscach łącznie mieszka ponad 6 tys. osób (z czego najwięcej na Berlinga i Rzymowskiego).

Wiadomo już, że włodarz Białegostoku przedstawi radzie miasta konkretne propozycje nowych nazw po konsultacjach z mieszkańcami, które odbędą się od 2 do 16 listopada. Magistrat przygotuje specjalne ankiety, w których zostaną opisane sylwetki proponowanych patronów. Ankiety z opiniami będzie można składać w magistracie, w pobliskich szkołach, a także w spółdzielniach mieszkaniowych obejmujących ulice, których dotyczyć będą konsultacje.

Ponadto w Departamencie Geodezji Urzędu Miejskiego istnieje bank nazw, czyli wykaz propozycji nazw zgłoszonych przez mieszkańców. Są w nim nazwiska np. ks. Jana Twardowskiego, Zbigniewa Religi, Justyny Moniuszko, Jakuba Szapiro, Johna Ronalda Reuela Tolkiena czy Powstańców Warszawy. Niektóre z powyższych pomysłów pojawią się w miejskiej ankiecie.

Co więcej, do końca września białostoczanie mogą zgłaszać swoje wnioski dotyczące nowych nazw. Można je przesyłać na adres internetowy: konsultacje@um.bialystok.pl. Należy jednak wziąć pod uwagę, że propozycje powinny być dopasowane do nazw ulic znajdujących się w okolicy.

Istotne jest również to, że nowa ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców wymiany dokumentów, nawet jeśli nazwy ulic ulegną zmianie. Zgodnie z prawem dokumentów będzie można używać tak długo, aż stracą ważność.

Zmiany muszą być dokonane przez jednostki samorządu terytorialnego w ciągu 12 miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie.

W Białymstoku od 1989 r. zdekomunizowano już 27 nazw ulic, m.in. Dzierżyńskiego, Gagarina, Gomułki, Lenina i 27 Lipca.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl