Nie czekaj do ostatniej chwili. Spisz się przez internet
Już 1 kwietnia zacznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jak można się spisać i czy każdy musi to zrobić?
pixabay.com
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. będzie przeprowadzany od 1 kwietnia do 30 czerwca.
Jak się spisać? I czy każdy musi to zrobić?
Obowiązkową formą jest samospis internetowy. Metody uzupełniające to spis telefoniczny lub bezpośrednio, przez rachmistrza spisowego.
- Będzie obejmować wszystkie gospodarstwa domowe i miejsca zamieszkania, które są zamieszkiwane przez obywateli polskich, ale jeśli zamieszkują w tych miejscach cudzoziemcy, te informacje również będą zawarte w spisie - poinformował wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Jak dodał wojewoda, zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Wszystkie kraje mają zobowiązania do dokonywania spisów w okresach cyklicznych, by m.in. uzyskiwać informacje o stanie społeczeństwa, rozwoju gospodarczym czy sytuacji demograficznej.
- To najważniejsze badanie demograficzne, które dostarcza wiedzy o liczbie ludności. Wyniki spisu są wykorzystywane w wielu dziedzinach. Spis dotyczy nas wszystkich - mówi dyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku Ewa Kamińska-Gawryluk. - Zachęcam, aby był to spis przez internet. Aplikacja jest prosta w użyciu, jest intuicyjna - podkreśla.
Od 15 marca została uruchomiona infolinia spisowa: 22 279 99 99, pod którą można się skontaktować w razie wszelkich wątpliwości, bądź pytań dotyczących tegorocznego spisu.
Jakie pytania będą zadane podczas spisu? Oprócz podania danych osobowych, informacji o miejscu zamieszkania, pojawi się też m.in. do wypełnienia kwestionariusz dotyczący informacji o mieszkaniu i relacjach rodzinnych. Szczegóły dotyczące pytań, są dostępne stronie internetowej: spis.gov.pl.
Ostatni Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbył się w 2011 r.
Paulina Górska
paulina.gorska@bialystokonline.pl