Aktualności

Wróć

Nie będzie żadnych wysiedleń. W Białymstoku rozmawiano o funkcjonowaniu Tarczy Wschód

2024-11-12 17:00:01
We wtorek (12 listopada) w Białymstoku odbyło się spotkanie kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej z samorządowcami regionu poświęcone Narodowemu Programowi Odstraszania i Obrony - Tarczy Wschód.
MON
W spotkaniu, które odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim uczestniczyli m. in. m sekretarz stanu w MON Cezary Tomczyk, podsekretarz stanu w MON Stanisław Wziątek, zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Stanisław Czosnek czy wojewoda podlaski Jacek Brzozowski i wicewojewoda Paweł Krutul.

- Jesteśmy tutaj na Podlasiu, aby spotkać się z samorządowcami i opowiedzieć jak będzie wyglądał ten projekt oraz ten proces. Budowa Tarczy Wschód ruszyła – ogłosił to pan premier Donald Tusk. Na Podlasiu ma ona szczególne znaczenie, ponieważ chcemy bardzo jasno przekazać mieszkańcom całego kraju, że Podlasie jest bezpieczne, a wszystkie nasze działania – zarówno te związane z Tarczą Wschód, jak i budową czy modernizacją zapory na granicy polsko-białoruskiej – mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa ludziom tu mieszkającym oraz turystom odwiedzającym ten region - powiedział Cezary Tomczyk, sekretarz stanu w MON po spotkaniu z samorządowcami z Podlasia.

- Bardzo istotnym elementem, jest zapewnienie, aby z projektu Tarczy Wschód skorzystali także mieszkańcy, i to nie tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa, ale również realnych korzyści ekonomicznych. Chcemy, aby rozwijała się tutaj turystyka, aby ludzie czuli się bezpiecznie, a środki przeznaczone na Tarczę Wschód trafiały do lokalnych przedsiębiorców. To także kwestia bezpieczeństwa – chcemy, aby wykonawcami i podwykonawcami Tarczy Wschód były polskie firmy, co nie tylko zwiększy bezpieczeństwo, ale także pozwoli lokalnej społeczności odzyskać część tego, co traci na co dzień z powodu trudności, z którymi mierzymy się od lat - podkreślił Cezary Tomczyk.

- Chcemy, aby mieszkańcy regionu mieli dostęp do rzetelnych informacji od osób odpowiedzialnych za prace związane z Tarczą Wschód. Pierwszym niepokojem wyrażanym przez mieszkańców jest obawa przed wywłaszczeniami. Na spotkaniu padały pytania, czy będą wywłaszczane całe miejscowości lub czy mieszkańcy będą przesiedlani. Takie plany nie istnieją i nigdy nie istniały. Nikt nie będzie przesiedlany, a wywłaszczenia będą miały charakter incydentalny, jeśli się w ogóle pojawią - mówił z kolei podsekretarz stanu w MON Stanisław Wziątek.

Program Tarcza Wschód to międzyresortowe przedsięwzięcie, którego celem jest zabezpieczenie ściany wschodniej RP i tym samym wschodniej flanki NATO. W prace zespołu ds. koordynacji zadań w ramach programu zaangażowane są, poza Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Ministerstwo Infrastruktury.
Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl