Będą trzy punkty
W ubiegłym tygodniu zastępca prezydenta miasta informował o utworzeniu
dwóch punktów szczepień masowych, gdzie tygodniowo miało być szczepionych 10 tys. mieszkańców. Jednak miasto zdecydowało się na otwarcie jeszcze jednego punktu.
- Dobrze się stało, że rząd zwrócił się do samorządów o to, żeby zaangażować nas w proces szczepienia mieszkańców Polski. W naszym mieście utworzymy trzy punkty szczepień masowych. Natomiast jeśli będzie taka potrzeba, jesteśmy przygotowani żeby utworzyć dodatkowe - informuje Zbigniew Nikitorowicz.
W Białymstoku punkty szczepień masowych zostaną utworzone:
- w hali sportowej Zespołu Szkół Mechanicznych, ul. Broniewskiego 14,
- w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 12, ul. Komisji Edukacji Narodowej 1A,
- w budynku poradni Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK), ul. Waszyngtona 14.
Jowita Chudzik z Rady Miejskiej w Białymstoku podkreśla, że cały czas trwa wyścig o zdrowie i życie mieszkańców.
- Dziś się dowiedzieliśmy, że w Polsce na COVID-19 zmarło prawie 1 tys. osób. Aby wygrać ten wyścig, musimy w jak najkrótszym czasie zaszczepić jak najwięcej naszych mieszkańców - mówi.
Szczepienia głównie nocną porą
Według zapewnień rządu, tylko w kwietniu Polska ma otrzymać ok. 7 mln dawek szczepionek, czyli więcej niż w całym pierwszym kwartale.
- Szczepienia w punktach będą odbywać się 7 dni w tygodniu. Podmioty, które będą je prowadziły zadeklarowały utworzenie w sumie 24 zespołów szczepiennych, które deklarują łączną możliwość zaszczepienia 30 tys. osób tygodniowo. Oczywiście te liczby zależą od tego, ile będziemy otrzymywali szczepionek. Mam nadzieję, że z tygodnia na tydzień będzie ich coraz więcej - dodaje zastępca prezydenta.
Jak zapowiada dr Jan Kochanowicz dyrektor USK, szczepienia w punkcie przy ul. Waszyngtona mają się odbywać przez całą noc - od godz. 15.00 do godziny 8.00.
- Szczepienia w USK są realizowane od samego początku, czyli od momentu, gdy Polska zaczęła się szczepić. Mamy w tej chwili 5 punktów, w tym 2 przy szpitalach tymczasowych - informuje dr Kochanowicz. - Kształcimy coraz to więcej lekarzy, pielęgniarek czy położnych do wykonywania szczepień - dodaje dyrektor.
Od początku w USK zaszczepiono ponad 40 tys. osób.
Kiedy będą gotowe?
Propozycja rządowa zakłada, że organizacja punktów potrwa do 18 kwietnia.
- Punkty mają ruszyć 19 kwietnia, taki mamy termin od wojewody podlaskiego i do tego czasu będziemy gotowi – deklaruje Zbigniew Nikitorowicz.
Jak zapisać się na szczepienie? Aktualnie przygotowywane są różne możliwości rejestracji: poprzez kontakt telefoniczny, e-mail, SMS lub zapisy osobiste w punktach. Zastępca prezydenta podkreśla, że samorządy mają wkrótce otrzymać szczegółowe wytyczne Ministerstwa Zdrowia na ten temat. Przygotowywane są także porozumienia o współpracy z podmiotami działalności leczniczej, które będą szczepić mieszkańców. Miasto odpowiada zaś za wyposażenie i wsparcie logistyczne.
- Miasto będzie odpowiadać za stronę techniczną, czyli przygotowanie w tym przypadku hali, sprzętu, stolików czy komputerów. Natomiast cały proces medyczny i przeprowadzenie szczepień, zamawianie dawek jest po stronie podmiotów wykonujących szczepienia – informuje Zbigniew Nikitorowicz.