Dlaczego warto używać nici dentystycznej?
Codzienne szczotkowanie zębów jest niezbędnym elementem profilaktyki zdrowotnej jamy ustnej. Nawet dzieci wiedzą, że powinniśmy robić to przynajmniej dwa razy dziennie. Szczoteczka czyści zęby z resztek pożywienia, płytki nazębnej i osadów. Nie dociera jednak do ciasnych zakamarków, jakimi są przestrzenie międzyzębowe. Długotrwałe pozostawanie nieczystości w szczelinach to krótka droga do powstawania ubytków oraz nieestetycznych przebarwień, a nawet paradontozy.
Dentyści zalecają wprowadzenie nitkowania do codziennej rutyny, jako uzupełnienie szczotkowania (lecz nie zastąpienie go). W aptekach (np. tutaj:
https://a-manada.pl/nici-dentystyczne) znajdziemy duży wybór nici dentystycznych, które pomogą nam wdrożyć nowy nawyk bez nieprzyjemności. Wiele osób rezygnuje bowiem z nitkowania, twierdząc, że jest to zbyt trudne lub wręcz bolesne. Na szczęście są sposoby na czyszczenie nawet najbardziej ciasnych przestrzeni międzyzębowych.
Jaką nitkę do zębów wybrać dla siebie?
Nici dentystyczne występują w co najmniej kilku wariantach, dlatego pierwszy zakup może nastręczać pewnych wątpliwości. Na początek warto wybrać najzwyklejszą nić woskowaną: warstwa wosku ułatwia wprowadzanie jej w szczeliny i zapobiega strzępieniu się włókien. Innym skutecznym sposobem na pielęgnowanie ciasnych przestrzeni międzyzębowych jest taśma dentystyczna, która jest szeroka i cienka, dzięki czemu łatwo przesuwa się po zębach i dociera do dziąsła.
Niektórzy preferują grubsze nitki dentystyczne, ponieważ dokładniej czyszczą duże szczeliny. Najczęściej są to nici pęczniejące - można je stosunkowo łatwo wprowadzić między zęby, a pod wpływem wilgoci stają się grubsze. Zwykle są wyprodukowane z miękkich włókien, delikatnych dla dziąseł, lecz jednocześnie bardziej podatnych na strzępienie. Nie każdemu to odpowiada.
Jeśli nie mamy nic przeciwko fluorowi, warto wybrać nitkę nasączoną tym pierwiastkiem. Nić dentystyczna z fluorem wzmacnia ochronę przeciw próchnicy - zwłaszcza w tych trudno dostępnych miejscach, do których nie dociera włosie szczoteczki. Jeśli natomiast z różnych względów nie możemy lub nie chcemy używać fluoru, znajdziemy mnóstwo neutralnych nici dentystycznych.
Ciekawą propozycją dla zwolenników ekologicznego podejścia do życia jest biodegradowalna nić Mohani Smile, która jest alternatywą dla nitek z tworzyw sztucznych. Produkt jest wegański, wykonany z włókna kukurydzianego, wzbogacony woskiem roślinnym i naturalnym olejkiem miętowym. Mieści się w szklanym opakowaniu, które po zużyciu można uzupełnić nowym zapasem nici. Ta naturalna nitka do zębów jest dostępna m.in. w internetowej aptece Manada.
Czym można zastąpić nić dentystyczną?
Jeśli pomimo wielu prób klasyczne nitki dentystyczne nie spełniają naszych oczekiwań, nie rezygnujmy z czyszczenia szczelin między zębami, tylko wybierzmy coś innego. Miłą odmianą może być nić z uchwytem, która jest wygodna i łatwa w użyciu. Ergonomiczny uchwyt i zagięta główka pozwalają na przyjemniejsze uzupełnienie codziennej higieny. Niektóre produkty, takie jak Automatic Flossbrush od marki Sunstar, mają specjalny mechanizm, który ukrywa zużytą nić w oddzielnej komorze.
Prostym i tanim narzędziem, które przydaje się zwłaszcza osobom noszącym aparaty ortodontyczne, mosty, korony i implanty, są szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych. Przypominają miniaturowe czyściki do butelek. Miękkie włosie i elastyczny drucik pozwalają na komfortowe operowanie szczoteczką i przedostawanie się do szczelin. Występują w różnych rozmiarach, aby ułatwić indywidualne dopasowanie do jamy ustnej.
Alternatywą dla nici dentystycznej jest również irygator, który czyści przy pomocy wąskiego strumienia wody pod dużym ciśnieniem. Ten sprzęt może być używany przez każdego, a zwłaszcza przez osoby o dużej nadwrażliwości, ciasnych przestrzeniach międzyzębowych oraz noszące aparat. Jest jednak znacznie większą inwestycją niż nitka. Zanim zdecydujemy się na jego zakup, warto dopasować nić do swoich potrzeb oraz nauczyć się prawidłowego nitkowania.
Jak używać nici dentystycznych?
Trudności z używaniem nitki do zębów sprawiają, że wiele osób z niej rezygnuje. W przypadku ciasnych przestrzeni może dochodzić do uszkodzenia dziąseł, zwłaszcza gdy próbujemy przepychać ją na siłę. Jeśli występuje problem z przedostaniem się do przestrzeni, warto pomyśleć o zmianie nitki na taśmę dentystyczną lub inny produkt (najlepiej skonsultować to ze swoim stomatologiem).
W trakcie nitkowania należy urwać wystarczająco długi kawałek nici, aby móc wygodnie się nią posługiwać. Staramy się wyczyścić nie tylko szczelinę, ale również powierzchnię zębów, na których osadza się płytka nazębna. Róbmy to delikatnie, bez nadmiernego pocierania dziąseł, ale nie przejmujmy się, jeśli na początku wystąpi lekkie krwawienie. Pamiętajmy, aby wszelkie wątpliwości przedstawić dentyście. Teoria nigdy nie zastąpi praktyki - specjalista może na żywo zaprezentować nam prawidłowy sposób używania nici.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]