Kapliczka z cmentarza przykościelnego Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Dąbrowie Białostockiej trafiła do rejestru zabytków. Decyzję w tej sprawie już podpisała wojewódzka konserwator zabytków.
- Wartości artystyczne kaplicy wyrażają się w strzelistej, proporcjonalnej bryle złożonej z wysokiego kamiennego cokołu i ceglanych elewacji, zwieńczonej wysokim czterospadowym dachem. Elementami podkreślającymi walory dekoracyjne i estetyczne obiektu są lizeny flankujące otwory okienne oraz gzymsy – kordonowy, wieńczący. Kapliczka stanowi przykład skromnej w wyrazie, tzw. małej architektury z początku XX w. – wskazuje w dokumencie prof. Małgorzata Dajnowicz.
Wybudowana w stylu neogotyckim kapliczka upamiętnia poprzednią, drewnianą świątynię, rozebraną przez mieszkańców Dąbrowy w nocy z dnia 4 na 5 maja 1902 r. Stoi na północ od obecnego kościoła parafialnego, dokładnie w miejscu prezbiterium nieistniejącego kościoła. Powstała z inicjatywy i fundacji lokalnej społeczności, mocno zaangażowanej w losy parafii.
Kapliczka swoją formą architektoniczną nawiązuje do stylów średniowiecznych, a także do architektury świątyni, stanowiąc uzupełnienie dąbrowskiego zespołu kościelnego.
Obiekt usytuowano na wysokim cokole z granitowych ciosów, zakończonym profilowanym gzymsem. W każdej z ceglanych elewacji znajduje się wąski prostokątny otwór okienny, umieszczony w niszy, zamknięty łukiem ostrym, ujęty parą lizen z wyodrębnionym cokołem i ceglanymi odcinkami gzymsów. Nadokienniki zaakcentowano pionowym ułożeniem cegieł, zaś ściany boczne zwieńczono trójkątnymi szczycikami, zakończonymi gzymsem koronującym. Kaplicę nakryto wysokim dachem czterospadowym, zwieńczonym metalowym krzyżem - czytamy w opisie historyków sztuki z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku.
Kapliczka to nie jedyny obiekt zabytkowy, o jaki w ostatnim czasie wzbogaciła się Dąbrowa Białostocka. W sierpniu do rejestru zabytków województwa podlaskiego wciągnięto pięć nagrobków znajdujących się na cmentarzu przykościelnym.
- Wskazane nagrobki, dzięki zróżnicowanej stylistyce stanowią obraz rozwoju kamieniarstwa, odlewnictwa i kowalstwa nagrobnego, będąc jednocześnie świadectwem sztuki sepulkralnej z początku XX w. Proporcje bryły, kompozycja, oraz zróżnicowanie formy i materiału nadają dąbrowskim nagrobkom wartości artystyczne - podkreślała wówczas prof. Małgorzata Dajnowicz.
Więcej na ten temat pisaliśmy:
Województwo podlaskie wzbogaciło się o 5 nowych zabytków